Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 13, 2021 17:50

Rusya Yonga Seti Üretecek! Qualcomm ve MediaTek Tedirgin!

Teknoloji alanında Amerika'ya göre geri kalan Rusya yonga seti üreteceğini açıkladı. Peki, Rusların ilk yongası nasıl olacak?
Rusya Yonga Seti Üretecek! Qualcomm ve MediaTek Tedirgin!

Teknoloji yarışında Amerika ve Çin’in gerisinde kalan Rusya, büyük oyunu bozmaya hazırlanıyor. Bugün Rusya yonga seti üreteceğini açıkladı. Telefonlar, tabletler ve diğer mobil cihazlar için özel olarak tasarlanacak olan bu yonga setinin üstü kapalı bir şekilde performansından da bahsedildi. Peki, Ruslar geri kaldığı savaşta yakın gelecekte öne geçmeyi başarabilecek mi?

Rusya yonga seti ile Amerika’ya kafa tutmaya başlayacak

Rusya’da üretilecek olan bu yonga seti şimdilik Skif mikroişlemcisi olarak isimlendiriliyor. Bunun, özellikle mobil cihazlar için tasarlanmış ilk Rus çipi olduğu belirtiliyor. Yonga seti tabletlerde, akıllı telefonlarda, akıllı kameralarda, telekomünikasyon altyapısında, otonom robotik sistemlerde ve endüstriyel otomasyonda kullanılabilir.

Elvis Bilim ve Üretim Merkezi Genel Müdürü Anton Semiletov, 1892BA018 model numaralı Skif’e dayalı akıllı telefon ve tabletlerin performansının Apple’ın 2014 ve 2013’teki ürünleri iPhone 6 ve iPad Air‘in seviyesine tekabül edeceğini söyledi. Ayrıca iki adet 16 megapiksel video kamera, 4K çözünürlüklü ekran ve “minimum” güç tüketimi kurma olasılığı da belirtildi.

Rusya yonga seti

2023 yılında Skif tabanlı cihazların seri üretimine başlanması planlanıyor. Sunum sırasında, birkaç şirket bu tür tabletlerin üretimi için planlarını açıkladı. Bu türden ilk tabletler 2022’nin ortalarında satışa sunulabilir. Emeklemeden koşmak istemeyen Rusya’nın ilk yonga setinin günümüzde giriş segmentinde yer alacağı ortada. Ancak bu bir başlangıç olabilir. Yonga setleri konusunda atılan bu adım, Qualcomm ve MediaTek gibi dev isimlerin yakın gelecekte yoluna taş koyabilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.