Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 13, 2021 19:55

iPhone için WhatsApp Hayatınızı Kolaylaştıracak Özelliğe Kavuşuyor

iPhone için WhatsApp yakında alacağı güncelleme ile Android kullanıcılarını kıskandıracak. Sesli mesajları artık metne çevirebileceksiniz.
iPhone için WhatsApp Hayatınızı Kolaylaştıracak Özelliğe Kavuşuyor

WhatsApp yakında yeni ve çok konuşulacak özelliğini kullanıma sunmak için çalışmalarına başladı. iPhone için WhatsApp uygulaması alacağı güncelleme ile sesli mesajları metne çevirebilecek. Ancak bu özelliği kullanabilmek için gizliliğinizden biraz feragat etmeniz gerekecek.

Bu özellik, herhangi bir nedenle mesajı dinleyemediğiniz, ancak okuyabildiğiniz durumlarda hayat kurtarıcı olacak. Önceden, bu tür işlevler, üçüncü taraf uygulamalar kullanılarak uygulanabilmesine rağmen, WhatsApp’ın kendisinde yer almıyordu. WABetaInfo tarafından ortaya çıkarılan bu özellik isteğe bağlı olacak.

Apple Konuşma Tanıma teknolojisi ile entegre bir şekile çalışacak olan bu özelliğin gizlilik konusunda WhatsApp’ın yanında bir de Apple’a güvenmenize neden olacak. Çünkü kullanıcı, sesli mesajın şifresinin çözülmesi için Apple sunucularına veri göndermesine izin verecek. Bu da mesajların Apple tarafından okunabileceği anlamına geliyor. Muhtemelen Apple güvenlik açığı olmaması için mesajları korumak için farklı güvenlik sistemi geliştirecektir.

iPhone için WhatsApp

Bu izni verdikten sonra, mesajda belirli bir yere atlamanın da mümkün olduğu şifre çözme özelliğine sahip yeni bir Transkript bölümü ortaya çıkacak. Şifresi çözülen mesaj yerel WhatsApp veritabanına kaydedilecek. Ancak mesajı tekrar görüntülemeniz gerekirse, verileri Apple sunucularına yeniden göndermeniz gerekmeyecek.

Tahmin edebileceğiniz gibi, işlev iOS için WhatsApp’ın beta sürümünde test ediliyor. Ancak Android için WhatsApp’ın benzer yetenekleri hakkında henüz bir bilgi yok. Android tarafında ise Google’ın Apple Konuşma Tanıma teknolojisine benzer özelliğini kullanıma sunması ve bunun 3. parti uygulamalar tarafından erişilebilir olması gerekiyor.

Yıl sonu gelmeden WhatsApp’ın sesli mesajları metne çevirme özelliğinin iPhone sahiplerine sunulacağını düşünüyoruz. Bakalım Android cephesi bu özellikten mahrum mu kalacak yoksa Google da bu özellik için düğmeye basacak mı?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.