Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 12, 2021 19:55

Yeni PlayStation 5 Isınıyor Mu? İddialar Doğru Mu?

Yeni PlayStation 5 için ortaya atılan ısınıyor iddialarına bugün bir yenisi daha eklendi. Peki, bu olay gerçekten de doğru mu? İşte detaylar.
Yeni PlayStation 5 Isınıyor Mu? İddialar Doğru Mu?

PlayStation’a yaklaşımı ile Xbox fanlarının yüzünü güldüren ünlü YouTuber, yeni PlayStation 5 için ortaya ilginç bir iddia atmıştı. Ancak bu iddiaların asılsız olduğu kısa sürede ortaya çıkmış ve Xbox fanı olan bu YouTuber’a tepkiler yağmıştı. Bugün ise bu iddiaları yalanlayan yeni bilgiler ortaya çıktı.

CFI-1100B model numarasına sahip PlayStation 5 konsolunun yeni versiyonunun piyasaya sürülmesinden sonra, havalandırmalarının hava sıcaklığının daha yüksek olduğu için bu konsolun orijinalinden daha kötü olduğu söylenen incelemeler bugün yalanlandı. Yeni model PlayStation 5’in ısınmamasının nedeni, 600 gram daha hafif olan yeni modeldeki radyatörün azaltılması olarak gösterilmişti.

Ancak Aris Mpitziopoulos, bu yeni sürümü inceleyenleri yalanlayan bilgileri paylaştı. İlginç bir şekilde, yeni PS5’teki daha yüksek havalandırma deliklerine rağmen, CPU sıcaklığı 40,8 derecede herhangi bir kısma olmadan çok daha düşük oldu. Bu nedenle, yeni soğutucunun çok daha az kanatçık olmasına rağmen Sony’nin yeni sürümde daha iyi APU soğutması uyguladığı görülüyor. Aynı zamanda, güncellenen model, orijinaliyle aynı miktarda enerji tüketir.

yeni PlayStation 5

Bununla birlikte, yeni sürümün hala bir dezavantajı var. NAND belleğinin sıcaklığı 48,2 dereceye yükselirken, orijinal konsolun sıcaklığı 40,8 derecede kalıyor. NAND belleğin ısınması oyunlarda performans farkının olmayacağını söyleyebiliriz. Aradaki 8 derece farkın cihazın performansını etkilemeyeceğini düşünüyoruz. Sony’nin cihazı hafifletmek için soğutucu bloğunu küçültmesi performansı etkilemeyecek gibi görünüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.