Akıllı Telefon Eylül 12, 2021 12:53

Yeni Qualcomm İşlemciler Orta Segment Telefonları Uçuracaklar

Qualcomm yeni nesil işlemciler hazırlıyor. Orta sınıf işlemciler özellikle ekran tarama hız tarafında epey iddialı görünüyor.
Yeni Qualcomm İşlemciler Orta Segment Telefonları Uçuracaklar

Qualcomm bu yıl önemli işlemciler duyurdu ve görünüşe bakılırsa Snapdragon serisinin devamı gelecek. Winfuture.de sitesi, dünyanın bir numaralı çip set tasarımcısının yeni nesil orta segment işlemcileri hakkında önemli bilgiler aktardı.

Elde edilen verilere göre bu işlemciler Snapdragon 600 serisi altında çıkış yapacak. Ayrıca bu yeni işlemcilerin oyun versiyonları da olacak. Qualcomm’un Snapdragon 700 serisinde kullandığı “G” eklentisi bu defa Snapdragon 600 serisinde olacak.

Bu işlemcilerden ilki Qualcomm SM6375 olarak görülüyor. Yonga setinin iki versiyona sahip olacağı ve Snapdragon 695 ve Snapdragon 695G şeklinde isimlendirilmesi bekleniyor.

Qualcomm SM6375’ün dört farklı versiyonu olacak. İşlemcilerin tümü dört altın ve dört gümüş çekirdekten oluşacak. Alt bölümde saat hızlarına değindiğimiz işlemcilerde GPU hızı ise 940Hz ile 960Hz arasında olacak.

  • 2.1GHz’de 4x Altın çekirdek + 1.8GHz’de 4x Gümüş çekirdek
  • 2.2GHz’de 4x Altın çekirdek + 2.0GHz’de 4x Gümüş çekirdek
  • 2.3GHz’de 4x Altın çekirdek + 2.1GHz’de 4x Gümüş çekirdek
  • 2,5 GHz’de 4x Altın çekirdek + 2,2 GHz’de 4x Gümüş çekirdek

Bu işlemcilerden birinin maksimum 144Hz ekran tarama hızına destek sunacağı bildiriliyor. Böylece gelecek yılla birlikte orta seviye telefonlarda çok daha yüksek ekran tarama hızları göreceğiz.

Bir sonraki işlemci Qualcomm SM6225 model numarasına sahip. Bu işlemci nispeten daha uygun fiyatlı telefonlarda kullanılacak. Sekiz çekirdekli işlemcinin özellikleri arasında 6GB RAM, 128GB UFS 2.2 depolama ve 90Hz FHD+ ekran desteği yer alıyor.

Qualcomm’un yeni nesil orta segment işlemcilerinin üretim boyutları şu an için bilinmiyor. Fakat her iki işlemci TSMC tarafından üretilecek.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.