Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 12, 2021 16:50

Apple Tacize Uğrayan Üst Düzey Çalışanını Kovdu!

Apple, ilginç bir olaya daha imza attı. Cupertinolu firma zorbalık ve tacize uğrayan Ashley Gjovik isimli çalışanını işten attı. Peki, neden?
Apple Tacize Uğrayan Üst Düzey Çalışanını Kovdu!

Çalışma koşullarının çok iyi olduğu düşünülen Apple, bugün skandal diyebileceğimiz bir olaya imza attı. Cupertinolu teknoloji devi şirketin gizlilik politikasını ihlal ettiği iddiasıyla kıdemli yönetici Ashley Gjovik‘i görevden aldı. Ashley Gjövik aylarca taciz, gözetleme ve işyeri güvenliği konularını eleştiren Tweet’ler atmıştı. Teknoloji devi Gjövik’ik yanında olmak yerine çalışanını işten attı.

Ashley Gjovik; “Mart ayında işyeri güvenliği konusunu gündeme getirmeye başladığımda ve neredeyse anında taciz ve yıldırma ile karşı karşıya kaldığımda, bu şekilde olacaklara hazırlanmaya başladım. Çocukluğumdan beri sevdiğim şirketin çalışanlarına bu şekilde davranması beni hayal kırıklığına uğrattı.” ifadesini kullandı.

Ashley Gjovik amirinden ve ekip üyelerinden taciz ve zorbalıkla karşılaştığını belirtti. Son zamanlarda, Apple’ın şirketin çalışanların iş telefonlarını nasıl kontrol edebileceğine ilişkin politikalarıyla ilgili gizlilik sorunlarını gündeme getirmeye başladı.

Apple’ın yöneticileri Gjövik’e şirketin hassas bir fikri mülkiyet sorunuyla uğraştığını ve bir saat içinde onunla konuşmak istediğini söyledi. Gjovik, tüm yazışmaları yazılı olarak tutmak istediğini ve yazışmaları Ulusal Çalışma İlişkileri Ofisi’ne (NLRB) ilettiğini kaydetti. Bundan sonra, Apple sistemine erişimi askıya alındı. Birkaç saat sonra Gjövik, Apple’dan kovulduğunu bildiren bir e-posta aldı.

Teknoloji devi, The Verge‘in talebi üzerine durum hakkında şu yorumu yaptı. Apple kendini “Her zaman pozitif ve kapsayıcı bir iş yeri yaratmaya ve sürdürmeye derinden bağlıyız. Endişe uyandıran tüm konuları ciddiye alıyoruz ve bir sorunun ortaya çıktığı her vakayı kapsamlı bir şekilde araştırıyoruz ve ilgili herkesin mahremiyetine saygı duymadan belirli çalışan sorunlarını tartışmıyoruz.” ifadeleri ile savundu.

Tüm dünyanın gözü üzerinde olan Apple’ın taciz ve zorbalığa uğrayan ve bunu ortaya çıkaran çalışanının yanında olmak yerine şirket içi bilgi sızdırma suçuyla çalışını kovması oldukça ilginç. Her zaman çalışanlarının yanında olduğu söylenen Apple’ın bu hareketi çok ama çok tepki toplayacak gibi görünüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.