Akıllı Telefon Eylül 11, 2021 8:50

Dikkat! Xiaomi Telefonunuz Bu Uyarıyı Alıp Kapanabilir!

Xiaomi bazı ülkelerde telefon engellemeye başladı. Son dönemde kullanıcılar telefonlarının erişeme kapatıldığına dair uyarı almaya başladı.
Dikkat! Xiaomi Telefonunuz Bu Uyarıyı Alıp Kapanabilir!

Xiaomi dünyanın bir numaralı akıllı telefon markası olma yolunda emin adımlarla ilerken ilginç bir gelişme yaşandı. Kullanıcıların aktardıklarına göre  Suriye, Küba, İran, Sudan, Kırım ve Kuzey Kore’de satılan Xiaomi akıllı telefonlar erişime kapanmaya başladı. Başka bir ifadeyle Xiaomi telefon engellemeye başladı. Kullanıcılar bu saydığımız ülkeler dışında başka bir bölgeden telefon satın aldıklarında da cihazlarının kapatılmasıyla karşı karşıya kalabilir.

Saydığımız bu bölgelerdeki bazı kullanıcılar telefonlarını etkinleştirmeye çalışırken alt bölümdeki uyarıyı almaya başladılar.

“Xiaomi politikası, etkinleştirmeye çalıştığınız bölgede bir ürünün satışına veya sağlanmasına izin vermiyor. Daha fazla bilgi için lütfen doğrudan satıcılarla iletişime geçin.”

Yukarıda saydığımız ülkelere baktığımızda sorun ilk etapta siyasiymiş görünebilir, zira bu ülkelerin hepsinin uluslararası ilişkiler açısından ticareti etkileyen belirli sorunları mevcut.

Aslına bakarsanız Xiaomi’nin ihracat politikasında, cihazlar belirli koşullar altında çalışabilmelerine rağmen, bu cihazların onaylanmamış bölgelere satılması ya da ihraç edilmesi yasak. Xiaomi bu politikasını yeni yeni uygulamaya başlamış görünüyor.

Özel ROM’lar yüklenerek bu sorun şu an için aşılabilir, fakat bu durumun diğer ülkeleri etkileyip etkilemeyeceği merak konusu. Örneğin Türkiye’deki bir kullanıcı bir Xiaomi telefonun Çin versiyonunu satın aldığında benzer engelleme ile karşı karşıya kalacak mı? Gelen bilgiler şu an için sadece sözü edilen ülkelerde engellemelerin yaşandığı yönünde. Xiaomi’nin resmi olarak giriş yapmadığı bazı bölgeler de mevcut. Peki buradaki kullanıcılar için nasıl bir ihracat politikası izlenecek. Önümüzdeki süreçte konu hakkında Xiaomi’den resmi bir açıklama bekleyeceğiz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.