WhatsApp Eylül 11, 2021 15:23

WhatsApp, Kullanıcılar İçin Çok Beklenen Güvenlik Özelliğini Duyurdu!

WhatsApp, sohbet yedekleri için çok beklenen yeni güvenlik özelliği ile karşımıza çıktı. İşte yeni özelliğin detayları.
WhatsApp, Kullanıcılar İçin Çok Beklenen Güvenlik Özelliğini Duyurdu!

Uçtan uca şifrelemesi desteği şu ana kadar yalnızca gönderilen mesajlar için vardı. Geçtiğimiz gün itibariyle WhatsApp yeni güvenlik özelliği bizleri sevindirdi. WhatsApp, sohbet yedeklemeleri için bile uçtan uca şifrelemeyi tanıttı. Artık sohbet yedeklerimiz de üst düzey korumaya sahip olacak.

Daha önce, yedeklemeler için şifreleme eksikliği kötü niyetli kişilere bir boşluk sağlayabilirdi. WhatsApp, sohbet yedeklemeleri için de uçtan uca şifrelemeyi tanıtmasıyla, insanların mesajları için bu düzeyde güvenlik sağlayan tek büyük ölçekli mesajlaşma hizmeti haline geldiğini iddia ediyor.

Whatsapp Yeni Güvenlik Özelliği Nasıl Kullanıma Sunulacak?

WhatsApp, beta test kullanıcılarına ve nihayetinde günlük kullanıcılarına sunmadan önce, daha geniş teknik topluluğu yeni yaklaşıma hazırlamak için bu uçtan uca şifrelemeyi duyurdu. WhatsApp’ın yeni özelliği isteğe bağlı bir özellik olarak piyasaya sürülecek ve önümüzdeki haftalarda anlık mesajlaşma platformu bunu iOS ve Android kullanıcılarına sunulacak.

Şu anki mesaj yedekleme sistemi WhatsApp verilerinin yedeklerini Apple iCloud veya Google Drive’da depolamak için Apple ve Google gibi mobil cihaz bulut ortaklarına dayanmakta. Uçtan uca şifreli yedeklemelerin kullanıma sunulmasından önce, Apple iCloud ve Google Drive’da depolanan yedeklemeler, WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesiyle korunmuyordu.

Artık anlık mesajlaşma platformu, yedekleri bu bulut hizmetlerine yüklemeden önce uçtan uca şifreleme ile güvence altına alma olanağı sunacak.

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.