Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 11, 2021 20:52

NVIDIA GeForce RTX 2060 12 GB, Ekran Kartı Krizine İlaç Gibi Gelecek

NVIDIA, ekran kartı krizini azaltması için Geforce RTX 2060 serisine geliştirmeler yapacak. İşte revizyonun detayları.
NVIDIA GeForce RTX 2060 12 GB, Ekran Kartı Krizine İlaç Gibi Gelecek

GPU madencileri yüzünden ekran kartı krizi neredeyse bir yıldır devam ediyor. Tüketiciler bu durumdan oldukça mağdur ve şikayetçi. Fiyatları ikiye ve hatta neredeyse dörde katlanan bu ekran kartlarının fiyatı her geçen gün artmaya devam ediyor. Ekran kartı krizi yangınını bir nebze söndürmek için, yeni gelen raporlara göre, NVIDIA, Geforce RTX 2060 serisi üzerinde revizyon çalışmalarına başladı.

NVIDIA’nın, Geforce RTX 2060 grafik kartının, mevcut oyun grafik kartı kullanılabilirliği sorununu çözmek için iki kat bellek kapasitesine sahip olabilecek yeni bir sürümünü hazırladığı bildiriliyor.

Rapore göre, NVIDIA, Ocak 2022’de piyasaya sürülmek üzere RTX 2060 GPU’larından çok büyük bir stok üretmeyi planlıyor. Nedeni ise 2022’nin ilk yarısında beklenen grafik kartı kıtlığı ile başa çıkmak için olarak belirtildi.

Turing mimarisine sahip olan RTX 2060, revizyon ile 12 GB olacak. Eski versiyonu 4 ve 6 GB VRAM’lık opsiyonlara sahip.  Ayrıca RTX 2060, Steam veritabanındaki en iyi 2. oyun grafik kartı konumunu korumaya devam ediyor ve kendisinden önceki GTX 1060’ı geride bırakıyor.

Son zamanlarda NVIDIA, RTX 3060 serisi gibi kartlarına ekran kartı madenciliğini engelleyen “LHR” blokaj sistemini eklemişti. LHR ile ekran kartı madenciliği engelleniyordu ancak yeni NBMiner güncellemesi, LHR’yi atlattı ve kartların %70’e varan madencilik potansiyeline erişmesini sağladı.

NVIDIA’nın revize edeceği RTX 2060 grafik kartı, 12 GB GDDR6 belleğe sahip olacağını planlıyor, bu da mevcut oyun pazarında makul bir 1080p oyun keyfi sunacak. NVIDIA’nın yönetim kurulu ortaklarına söylediği gibi, bu kartın, Ocak 2022’de piyasaya çıkması bekleniyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.