Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 11, 2021 19:55

Apple Ve Epic Games Arasındaki Fornite Davası Sonuçlandı!

Uygulama içi satın alımlar sebebiyle aralarında anlaşmazlık çıkan Apple ve Epic Games arasındaki dava nihayet sonuçlandı. İşte detaylar.
Apple Ve Epic Games Arasındaki Fornite Davası Sonuçlandı!

Çok fazla oyuncuya sahip olan Fornite, App Store’ye geldiğinden beri Apple ve Epic Games arasında çok fazla olay ve tartışma çıkardı. Oyunun yapımcısı olan Epic Games, App Store’ye geldiğinde, Apple’ın App Store’sindeki komisyon sebebiyle kendine ait uygulama içi satın alma sistemini uygulamıştı. Daha sonradan ise Apple, bu duruma karşı çıktı. Epic Games’in uyguladığı sistemin “App Store politikalarına” uymadığı için Fornite oyununu 2020 Ağustosta App Store’den kaldırdı. Apple, App Store’de neredeyse %30’a yakın komisyon alıyor.

Daha sonra ise Epic Games bu duruma karşı çıkıp haksızlığa uğradını belirterek Apple’ı mahkemeye verdi. Neredeyse 1 yıllık dava süreci geçtiğimiz gün itibariyle sonuçlandı.

Yargıç, Apple’ın Tekelci Olmadığını Ve Başarısının Yasa Dışı Olmadığını Söyledi

Yargıç nihai kararında şunu belirtti: “Duruşma kayıtları göz önüne alındığında, mahkeme nihai olarak Apple’ın federal veya eyalet antitröst yasalarına göre tekelci olduğu sonucuna varamaz”.  Antitröst polika, ticaret engellerini ve piyasa rekabetini önlemek için hükümetlerce izlenen politikalara denir.

Yani mahkemeye göre Apple antitröst yasalarını ihlal etmedi ve bu durum nihai karar ile Apple’ın lehine oldu.

Apple bir ceza almadı ancak geliştirilerin App Store‘da kendi ödeme altyapılarını kullanabilmesine izin verildi ve bu durum Apple’ın kendi uygulama mağazasında kâr marjını düşürebilir. Bu karar Apple’ın aleyhine oldu.

Epic ayrıca yargıçtan Apple’ı iPhone kullanıcılarının Epic’in uygulama mağazasını iPhone’a yüklemelerine izin vermeye zorlamasını istemişti, ancak Apple buna izin vermemek için bir neden olarak güvenliği gösterdi. Yargıç Apple’ın lehine karar verdi.

Apple genel avukatı Kate Adams, “Mahkemenin kararından çok memnunuz ve bunun Apple için büyük bir kazanç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.