Akıllı Telefon Eylül 10, 2021 15:22

Samsung RAM Artırma Özelliğini Akıllı Telefonlara Sunmaya Başladı

Samsung; Xiaomi, Vivo, OPPO ve Realme'nin izinden gidiyor. Samsung RAM artırma özelliğini Galaxy telefonlara sunmaya başladı.
Samsung RAM Artırma Özelliğini Akıllı Telefonlara Sunmaya Başladı

Samsung telefonlarda RAM’i ücretsiz olarak artırmanın bir yolu artık var. Fakat bu gelişme sizi çok da heyecanlandırmasın. Samsung, Galaxy A52s modeli için yayınladığı son güncellemeye RAM Plus adını verdiği yeni bir gelişmeyi dahil etti. Buna bir nevi Samsung ‘un RAM artırma özelliği diyebiliriz.

Güncellemede yer alan bilgiye göre telefon dahili depolamanın 4GB’ını sanal RAM olarak kullanabilecek. Yeni güncelleme ek olarak kamera iyileştirmeleri ve cihaz kararlığı içermekte. Samsung bu özelliği ilk olarka Galaxy A52s modeline aktarsa da, çok yakında birçok Galaxy akıllı telefon ve tablet bu özellikten yararlanmaya başlayacak.

Samsung’un RAM Plus, diğer birçok üreticinin RAM genişletme ya da bellek artırma şeklinde isimlendirdiği yeni özellik aslına bakarsanız yeni bir gelişme değil. Android dahil olmak üzere modern işletim sistemlerinin neredeyse tümünde benzer bir yapıda çalışan bellek sayfalama özelliği mevcut.

Sanal RAM özelliği yararlı bir gelişme, ancak çığır açan bir yenilik değil. Burada, dahili depolama ana belleğin bir uzantısı gibi davranması sağlanıyor. Sistem, dahili depolamadan 2GB / 3GB/4GB hatta bazen 6GB’a kadar dahili depolamayı RAM olarak kullanabilmekte.

Öte yandan bellek hızı RAM’in hızıyla eşleşmeyebilir, ama önemli değil hatta ne tür bir belleğe sahip olduğunuz da çok önemli değil. Çünkü sanal bellek, uygulamaları veya sistem parçalarını yüklemek için değil, yalnızca mevcut bellek için yedek olarak kullanılmakta.

Sanal RAM özelliği daha çok bellek dolduğunda kapatılan uygulamaların yedeğe alınmasına işe yarıyor. RAM’de boş alan yaratıldığında uygulamalar fiziksel RAM’e tekrar aktarılmakta.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.