Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 10, 2021 20:24

Android 12’nin Tasarımı Material You Bir Uygulamaya Daha Geldi

Android 12 ile gelecek olan Material You tasarımı bugün Google'ın bir uygulamasına daha geldi. İşte yeni tasarımla gelen yenilikler.
Android 12’nin Tasarımı Material You Bir Uygulamaya Daha Geldi

Bildiğiniz gibi son birkaç hafta içinde Google, Pixel telefonlardaki Hesap Makinesi ve Saat uygulamaları için renkli yeni tasarımlar getiren Android 12 Beta 5 ile yeni tasarımlar sunulmuştu. Google Phone, bu yıl Android 12’nin piyasaya sürülmesinden önce bir Material You ile tasarlanan son Google uygulaması olarak karşımıza çıktı.

Material You’nun en dikkat çeken özelliği uygulamaların mevcut duvar kağıdınıza uyan özel bir renk şeması kullanması olmuştu. Bu sayede sistem renginiz duvar kağıdınıza göre otomatik olarak belirleniyordu. Bugün bu tasarım anlayışı ile Google Phone uygulaması güncellendi.

Yeni tasarımda en göze çarpan değişiklik, artık hangi sekmede olduğunuzu gösteren hap şeklinde bir gösterge içeren, Material You‘dan farklı bir tasarım seçimi içeren uygulamanın alt gezinme çubuğu oluyor. Benzer şekilde, biri tuş takımını açmak için kullanılan, diğeri Duo‘nun kısayolu olan iki kayan düğme, bir daireden yuvarlak bir kareye dönüşüyor.

Material You

Tasarım konusunda oldukça ilginç bir anlayışı benimseyen Google, bu hamlesi ile Android kullanıcılarının beğenisini toplamayı başarmıştı. Google’ın bu tasarımı ilerleyen aylarda tüm uygulamalarına entegre edilcek. Diğer geliştiricilerin ise bu tasarıma ne zaman geçeceği bilinmiyor. Biraz sancılı bir süreç Google’ı bekliyor diyebiliriz. Ancak bu sürecin sonunda gülen taraf Google ve Android kullanıcıları olacak. iOS‘ten çok farklı bir tasarım sunarak farkını ortaya koyan Google bakalım Ekim ayında Android 12’nin nihai sürümünde ne gibi yenilikler sunacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.