Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 9, 2021 19:58

NVIDIA GeForce RTX 30 SUPER ve RTX 40 Serisi Çok Yakında Bizlerle!

Yeni çıkan sızıntılara göre NVIDIA, önümüzdeki yeni yılda iki yeni "Ampere Refresh ve Lovelace" isimli GeForce RTX serisi kartlar sunacak.
NVIDIA GeForce RTX 30 SUPER ve RTX 40 Serisi Çok Yakında Bizlerle!

NVIDIA son zamanlarda AMD ve Intel’le kıyasıya bir rekabet sürdürüyor. Tahtından inmemeye çalışan NVIDIA, yeni nesil teknolojiler geliştirmeye ve grafik çipleri üzerinde yoğunlaşmaya devam ediyor. Şirket, yeni NVIDIA GeForce RTX kartları üzerinde de çalışıyor.

Daha önce sızdırdığı bilgilerin çoğunluğu doğru çıkan Greymon55 adlı muhbire göre yeni RTX kartlar çok yakında bizlerle olacak.

Amerika menşeili grafik teknolojisi devi NVIDIA, Intel’in çıkaracağı Xe-HPG Alchemist GPU’suna karşı bu yıl sonlarında RTX 3090 Super’ı piyasaya sürmesi bekleniyordu. Modelin adı “Ampere Refresh” ve çıkış tarihi 2022 yılı Ocak ayı olarak sızdırıldı. Kartın şu an hem mobil hem masaüstü versiyonla geleceği belirsiz. Mobil versiyonla gelmese bile Ampere ailesine ait son kart olan RTX 3090 Super, masaüstünde bizleri sevindirecek.

NVIDIA RTX 3090 Super

RTX 40 serisinde ise Lovelace isimli AD102 serisi yeni nesil çipler kullanılacak. RTX 30’dan farklı çipe sahip olacak seri ise muhbire göre 2022 Ekim ayında piyasaya sürülecek. RTX 40 serisinin Lovelace çiplerinde TSMC 5 nanometre teknolojisi kullanılacak ve bu kartlar çok daha az ısınacak. Merakla beklenen RTX 40 serisi hakkında detaylar şu an için çok kısıtlı ancak çok yüksek performanslı amiral gemisi olacaklar.

2022’nin ilk yarısında AMD RDNA2 Refresh, RTX 30 SUPER “Ampere Refresh” ve Intel Arc Alchemist kartlarını göreceğiz.

Merakla beklenen bu ekran kartları hakkında yeni bilgiler geldikçe size aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.