Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 9, 2021 20:50

James Webb Uzay Teleskopu Fırlatım Tarihi Yine Ertelendi

Geçtiğimiz ay, James Webb Uzay Teleskopu testleri tamamlanmıştı ve ekimde fırlatılacaktı. Ancak fırlatım tarihi yine ertelendi. İşte detaylar.
James Webb Uzay Teleskopu Fırlatım Tarihi Yine Ertelendi

Yapımına 2004 yılında başlanan James Webb Uzay Teleskopu ile ilgili bütün testler geçtiğimiz ay itibariyle tamamlanmıştı ve fırlatma sahasına yapacağı yolculuk için hazırlanıyordu. Bu büyük gün yaklaşırken yeni nesil teleskop, Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olacak ve emekli olan Spitzer Uzay Teleskobu’nun görevlerini devralacak.

James Webb Uzay Teleskopu’nun yörüngesi dünyadan çok uzak. Dünyanın arkasında bulunan Güneş’e ters Lagrange(L2) noktasında yörüngeye oturacak ve Dünya’dan 1.5 milyon kilometre uzakta olacak. Hubble gibi yakın mesafede bulunmadığı için bir sorunla karşılaşılırsa insan aracılığı ile tekrar tamir edilme şansı yok ve her şeyin kusursuz olması gerekiyor. Bu sebepten dolayı yıllardır uzaya fırlatım tarihi sürekli erteleniyor.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın geçtiğimiz gün itibariyle yaptığı açıklama ileuzay teleskobunun uzaya fırlatım tarihi tekrar ertelendi. Açıklamada eski kalkış tarihinden altı hafta sonra, 18 Aralık’ta uzaya fırlatıma hedeflendiği belirtildi. Şiddetle beklenen proje, geliştirmenin 1990’larda başlamasından bu yana sürekli olarak artan bütçe ve program aşımlarına yol açtı.

ESA(Avrupa Uzay Ajansı)’nın bilim direktörü Günther Hasinger açıklamasında , “Binlerce insanın uzun yıllardır çalıştığı ve dünya çapında milyonlarca kişinin sabırsızlıkla beklediği günü artık biliyoruz.”, “Tüm görev ortakları arasındaki mükemmel çalışma sayesinde Webb ve Ariane 5 fırlatma aracı hazır. Fırlatma için son hazırlıkları Avrupa’nın Uzay Limanı’nda görmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

ESA’ya göre, teleskopun aletleri fırlatıldıktan iki veya üç ay sonrasına kadar açılmayacak ve ilk gözlemleri, fırlatma tarihinden yaklaşık altı ay sonrasına kadar başlamayacak.

Teleskop ile ilgili yeni gelişmeleri size aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.