Otomobil Eylül 8, 2021 13:50

Xiaomi Otomobil Üretebilir! Bu Tasarım Tesla’yı Üzecek!

Çinli teknoloji devi telefon işinde lider olmayı başardı. Şimdi ise Xiaomi otomobil sektörüne gözünü dikti. Apple ve Tesla'nın işi çok zor.
Xiaomi Otomobil Üretebilir! Bu Tasarım Tesla’yı Üzecek!

Xiaomi’nin telefon alanındaki yükselişi Samsung ve Apple’ı rahatsız etmişti. Nitekim Xiaomi telefon sektöründe kısa sürede lider olmayı başarmıştı. Şimdi ise Xiaomi otomobil işine el atmaya hazırlanıyor. Teknoloji sektörünü domine eden firma, şimdi de Tesla’ya rakip olmaya hazırlanıyor. Mo Fei adlı bir tasarımcı tarafından yaratılan Xiaomi M1 elektrikli otomobilin birkaç görseli bugün resmi Xiaomi topluluk forumunda yayınlandı.

Renderlerdeki araba, aerodinamik bir tasarıma sahip benzersiz bir gövde şekline sahip olması ile dikkat çekiyor. Xiaomi M1 elektrikli aracın tüm sistemlerinin MIUI For Car işletim sistemi ile geleceği söyleniyor. Araba, kendi kendine sürüş sistemi, sesli asistan desteği ve büyük bir holografik merkezi kontrol ekranı ile gelebilir. Konseptin yaratıcısı, 5 dakikalık bir şarjın 1000 km için yeterli olacağını hayal ediyor.

Bunların amatör çizimler olduğunu ve Xiaomi‘nin elektrikli araçlar üretmeye başladığını daha bu yıl doğrulayan resmi görüntüleri olmadığını belirtmekte fayda var. Bu yılın Mart ayında, Xiaomi CEO’su Lei Jun, akıllı elektrikli araç pazarına giriş yaptığını resmen duyurdu. Özel bir etkinlikte şirket, önümüzdeki 10 yıl içinde 10 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Ayrıca Mart ayında Lei Jun, otomobilin itibarını feda etmeye hazır olduğu son büyük girişimci projesi olacağını da sözlerine ekledi.

2022 yılı teknoloji firmalarının otomobil alanında boy göstereceği bir yıl olacak gibi görünüyor. Apple‘ın da bu alanda çalışmalarının olduğunu biliyoruz. Artık telefon rekabeti görünüşe göre pistlere taşınacak. Bakalım fiyat konusunda Çinli isimler yine rakiplerini en zayıf noktası olan alınabilirlik alanında vurmayı başarabilecek mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.