Akıllı Telefon Eylül 8, 2021 9:23

WhatsApp Desteği Milyonlarca Telefon İçin Sona Eriyor

Milyonlarca akıllı telefon için WhatsApp desteği sona eriyor. 1 Kasım itibariyle yürürlüğe girecek uygulama hangi modelleri kapsıyor?
WhatsApp Desteği Milyonlarca Telefon İçin Sona Eriyor

WhatsApp dönem dönem uyumlu işletim sistemleri listelerini güncelleniyor. Böylece WhatsApp desteği, iOS ve Android’in eski sürümleri için kademeli olarak sonlandırılıyor.

Mart ayında yapılan açıklamada iOS 9 desteğinin sonlandırıldığı açıklandı. Bu noktada iPhone 4s ve öncesi birçok iPhone modelinde artık WhatsApp kullanılamayacak.

Benzer bir açıklama şimdi Android cephesi için yapıldı. 1 Kasım itibariyle, WhatsApp artık Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich sürümü üzerinde çalışmaya devam eden tüm telefonlarla uyumlu olmayacak. Yani Android 4.0.4 ve öncesi bir Android sürümü kullanıyorsanız Kasım başı itibariyle artık telefonunuzun WhatsApp erişimi sonlandırılacak.

Samsung Galaxy S4 ve Sony Xperia Arc S gibi 2012 ve 2013’te satılan bir bazı popüler üst segment telefonlar da bu durumdan etkilenecek. Tabii etrafınızda Android 4.0.4 sürümü ile çalışan bir telefona rastlamak artık güç, fakat küresel çaptaki kullanıcılar göz önüne alındığında bu sayı milyonlara ulaşabiliyor.

Siz ya da bir yakınınız hala Android 4.0.4 sürümüne sahip bir telefon kullanıyorsa WhatsApp’tan yararlanabilmesi için daha güncel bir telefona geçmek zorunda kalacak. Sohbetleri kaybetmemek için de bunları dışa aktarabilir ya da Google Drive hesabınıza yedekleyebilirsiniz.

Öte yandan Google bir yıldan uzun süredir Android işletim sisteminde sürümlerin kullanım oranlarını açıklamıyor. Dolayısıyla Ice Cream Sandwich’in şu an yüzde kaç kullanım oranına sahip olduğunu bilmiyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.