Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 8, 2021 13:21

Samsung 576 Megapiksel Kamera İçin Kolları Sıvadı!

Güney Kore devi teknolojide ileri gitme konusunda ısrarlı. 200 MP'den sonra, Samsung 576 Megapiksel kamera geliştiriyor. İşte detaylar.
Samsung 576 Megapiksel Kamera İçin Kolları Sıvadı!

Geçtiğimiz günlerde Samsung, kameralar ile ilgil bir lansman gerçekleştirmişti. ISOCELL HP1 ve ISOCELL GN5 isimli kameralar 200 MP çözünürlüğe sahip. Bu özellikleri ile de dünyada ilk oluyorlar. Samsung, ayrıca 108 megapiksel sensörlü bir akıllı telefon kamerasını piyasaya süren dünyadaki ilk şirket de olmuştu. Şimdi ise şirket durmadı ve geçen yıl açıkladığı 576 megapiksellik başka bir iddialı akıllı telefon kamera sensörü üzerinde çalışmaya başladı. Ancak bu yüksek megapiksel sayısı sensörü, yakın zamanda piyasaya sürülmeyecek.

SEMI Avrupa Zirvesindeki bir sunum sırasında, Samsung Electronics Otomotiv Sensörü Kıdemli Başkan Yardımcısı Haechang Lee, Güney Koreli devin 576 megapiksel kamera sensörünü 2025’te piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı. Görüntü Image Sensors World tarafından tespit edildi.

Ayrıca, Samsung 576 Megapiksel kamera sensörünün akıllı telefonlar için geliştirilmediği, ancak şirketin otomobiller için geliştirdiği görülüyor. Drone’larda ve tıbbi ekipmanlarda da kullanılabilir ancak akıllı telefon kamerası olarak kullanım durumu şu an için bir öncelik gibi görünmüyor.

Geçen yıl Samsung, 600MP kamera sensörü üzerinde çalıştığını doğruladığında, Samsung Sensor departmanından sorumlu Başkan Yardımcısı Yongin Park, şirketin insan gözüne eşdeğer olan 500 megapikselin ötesine geçme hedefinden bahsetmişti.

Güney Koreli şirket, kamera sensörleri kullanım kategorilerini de genişletiyor. Artık otonom araçlar (AV’ler), insansız hava araçları ve IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazları dahil olmak üzere çeşitli kategoriler için kamera sensörleri sağlamayı planlıyor.

Samsung ile ilgili yeni gelişmeleri size aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.