Donanım Eylül 7, 2021 20:57

Western Digital, OptiNAND Teknolojili 20 TB’lik Hard Diski Piyasaya Sürdü!

Depolama birimi devi Western Digital, sabit sürücü disklerde yeni teknolojiye geçiş yaptı. İşte gelişmenin detayları.
Western Digital, OptiNAND Teknolojili 20 TB’lik Hard Diski Piyasaya Sürdü!

Geçtiğimiz yıllarda sabit sürücü disklere olan talep SSD’lerin etkisiyle azalmaya başlamıştı. Western Digital(WD) bu durumu değiştirmek için çalışmalara koyulmuştu. Bu ay itibariyle, bu durumu değiştirecek teknolojisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. WD, OptiNAND teknolojisi ile, hard disklerin potansiyelini ileri boyutlara taşıyacak.

20 TB’lik mekanik sürücünün flash belleği entegre edilmiş, “devre kartına iNAND UFS gömülü flash sürücü(EFD)”den oluşuyor. Bu sistem, 3D TLC UFS flash bellek ile çalışıyor ve bu teknoloji dünyada daha önce piyasaya sürülmedi. WD, yeni sürücüsüyle sabit disklerin güvenilirliğini ve performansını artırmayı amaçlıyor.

Başka bir kaynak ise bu diskte SMR teknolojisinin kullanılacağını söylüyor. Kaplamalı manyetik kayıt anlamına gelen SMR teknolojisi ile, üzerine veri yazılan çembersel yolların mesafesi kısalıyor. Hız da bu şekilde artıyor. Ayrıca silinen verilerin üstüne, yeni bloklar açmaya gerek kalmadan yeni veriler yazılabiliyor.

Yakın zamanda piyasaya sürülecek olan bu sabit disk içinde dokuz disk taşıyor ve her disk 2,2 TB’a yakın tek disk kapasitesi ve enerji destekli dikey kayıt teknolojisini kullanıyor. Western Digital dış kaynaklara bakmak yerine yongada sistem kontrol çipini de kendisi üretti. Çip krizi ve pahalılığı sebebiyle masrafları minimuma indirmek isteyen WD’nin bu yolu tercih ettiğini söyleyebiliriz.

OptiNAND teknolojisi ayrıca sabit diske giden gücün aniden durduğu acil durumlarda, önemli verilerin kaybını sınırlayarak 100 MB’a kadar veri depolayabildiğini gösterdi. iNAND flash belleğinin ise gecikme sorunlarını en az indirmek için sabit diskin yanıt hızını artırmak için çalışması bekleniyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.