Vivo Eylül 7, 2021 11:53

vivo V1 Çipi Neler Neler Yapıyor Öyle!

Vivo'nun X70 serisinde kullanacağı vivo V1 çipi hakkındaki tüm detaylar paylaşıldı. Görüntüleme konusunda bu çip çağ atlacak.
vivo V1 Çipi Neler Neler Yapıyor Öyle!

vivo bugün Çin’deki bir etkinlikte, telefon görüntüleme teknolojisinde ultra yüksek şeffaf cam lensler, yeni kaplama teknolojisi ve Zeiss2in doğal renkleri gibi yeni teknolojilerini tanıttı. Görüntüleme çipleri, optikler ve yazılım algoritmalarında Zeiss ile kapsamlı işbirliği sayesinde vivo, teknolojinin gece çekim deneyimini büyük ölçüde iyileştirdiğini, parlamayı ve gölgelenmeyi azalttığını ve profesyonel portreleri ve renkleri sürekli olarak iyileştirdiğini söyledi. Vivo V1 çipi görünüşe göre görüntüleme teknolojisinde yeni bir çağı başlatacak.

vivo V1 çipi ile şahlanacak

Vivo v1 yongası, ana yonga ile ekran paneli arasında yer alıyor. Bu çipin rolü, ana ISP ile birleştirildiğinde görüntü işlemeyi iyileştirmek. Vivo, V1’in yüksek verimliliğe, düşük gecikmeye ve düşük güç tüketimine sahip olduğunu iddia ediyor. Belirli görevleri gerçekleştirirken, karmaşık hesaplamaları CPU gibi yüksek hızda işleyebiliyor. Ayrıca GPU ve DSP gibi paralel veri işlemeyi tamamlayabiliyor. Çok sayıda karmaşık hesaplamayla karşı karşıya kalan V1, DSP ve CPU’ya kıyasla enerji verimliliğinde “üssel” bir gelişme olduğunu iddia ediyor.

Vivo, dahili depolama mimarisini ve devre sistemini optimize ederek, V1’de 32MB büyük çip üzeri önbelleğe eşdeğer bir değer uyguluyor. Okuma ve yazma hızı 35.84Gbps’ye ulaşabiliyor. Çip sayesinde cep telefonu, video kaydı sırasında gerçek zamanlı gürültü azaltma ve çerçeve ekleme ile 1080p 60fps video kaydedebiliyor.

Ayrıca, 4K 30 fps videoların düşük ışıkta çekimi sırasında düşük güç tüketimi ile MEMC parazit azaltma ve çerçeve ekleme yapabiliyor. Ek olarak, ana çip ISP olan V1’in yardımıyla, önizleme görüntülemenin güç tüketimi de geçmişe göre daha düşük olacak.

Vivo X70 serisinde cam lensler kullanılacak

vivo, X70 serisinde ilk kez cam lensleri tanıtacak. Diğer telefonlardaki plastik lenslerle karşılaştırıldığında, cam lensler yüksek ışık geçirgenliği, düşük dağılım ve daha fazla termal stabilite avantajlarına sahip olacak. Ancak bu teknoloji aynı zamanda üretilmesi daha zordur ve daha pahalı. vivo, üretimin erken safhasındaki verim oranının sadece yaklaşık %60 olduğunu söyledi. Bu sefer vivo tarafından seçilen çözüm, şu anda cep telefonu endüstrisindeki en yüksek olan 81.6’lık kromatik dağılımı ölçmek için yetkili gösterge olan Abbe sayısına ulaşabilir.

Ultra düşük dağılımlı ve yüksek geçirgenliğe sahip cam mercek ayrıca daha yüksek bir saflık derecesine ulaşıyor ve merkezi iletim maksimum yüzde 95’e yükseltiliyor. AOA dinamik optik kalibrasyon işlemi, son lensin optik kalitesini sağlamak için lens kalınlık hatası ve lens eksantriklik hatasından kaynaklanan keskinlik azalmasını ayarlamak için benimsenmiş.

Lensteki parlama ve gölgelenmenin üstesinden gelmek için vivo, SWC kaplama teknolojisini tanıttı. Biyonik ilkesine dayanarak, yansıyan ışık tamamen bastırılır ve yansıtma minimum %0,1’e düşürülüyor. Bu da saflığı büyük ölçüde artırıyor. Ek olarak, vivo, ışık yansımasını daha da azaltmak için ultra yüksek geçirgenlikli cam mercek üzerinde nano düzeyde bir kaplama oluşturmak için ALD atomik katman biriktirme sürecini özel olarak başlattığını açıkladı.

Zeiss Biotar lens dönen ışık noktası efektini içeren önceki nesil portre modunu temel alan Vivo, Zeiss Sonnar lensin simülasyon efektini X70 serisine eklemeye devam edecek. Mercek görüntüleme derinliğini, diyafram aşınmasını ve mercek parlamasını eski haline getirmek için elinden gelenin en iyisini yapacak ve telefonda klasik Zeiss portre stilini yeniden oluşturmaya çalışacak.

Ayrıca dinamik aralığı, düşük ışığı ve genel görüntü kalitesini iyileştirmek için sektördeki yaygın çerçeve çıkarmadan fotoğraf dizilerine kadar hızlandırılmış filmlerin çekim yöntemini değiştirmenize olanak tanıyor. Buna ek olarak, yeni telefonda ayrıca bir Log modu ve cep telefonu görüntülemenin tüm potansiyelini sunmak için 14 bit derinlikli RAW çıktısı verebilen bir SuperRAW işlevi de bulunacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.