Mobil Eylül 7, 2021 13:22

Apple A15 Bionic Testlere Göre, Android Rakiplerine Sağlam Fark Attı!

iPhone 13 cihazlarıyla gelecek olan Apple A15 Bionic çipi, yapılan testlere göre amiral gemisi Android işlemcilerine fark attı. İşte detaylar.
Apple A15 Bionic Testlere Göre, Android Rakiplerine Sağlam Fark Attı!

Teknoloji devi Apple, yeni iPhone cihazlarını tanıtmaya hazırlanıyor. Yaygın olarak iPhone 13 serisinin çipinde yeni nesil Apple A15 Bionic sistemi kullanılacağına inanılıyor.

Apple, iPhone 13 için gerçekten çok uğraştı ve serinin tanıtılmasına çok az bir vakit kaldı. Heyecan ve merakla beklenen telefonun ilgi çeken en önemli noktası bir nesil eski olan Apple A14 Bionic’e göre çok daha performanslı olan Apple A15 Bionic çipi.

Apple’ın iPhone 13 için tasarlanan A15’in yongasındaki grafik işlemciye(GPU) dair olan bir kıyaslama, A14’ten %13.7 daha hızlı olduğunu gösterdi. Bu durum Apple’ın mobil performanstaki liderliğini koruyor.

Bir Manhattan 3.1 GPU kıyaslama testinin, Apple’ın A15 yeni yongasının ilk test turunda 198 kare hızına(FPS) ulaştığını bildiriyor. Böylece çoğu Android rakibini geçiyor. Ancak ikinci tur, yaklaşık 140 ve 150 kare hızı arasında bir skorla o kadar etkileyici değil.

Karşılaştırma sonuçları, iki tur testten sonra A15 GPU’sunun nasıl performans gösterdiğini gösteriyor. Hız düşüşü düşünüldüğünde bile, Android gibi rakiplerini hatırı sayılır bir farkla geride bırakıyor.

“FrontTron” olarak bilinen bir sızıntının tweetine göre, Temmuz partisinden alınan bir A15 numunesi üzerinde kıyaslama testleri yapıldı. Sonuçlar bir Kore forumunda tartışıldı.

iPhone 12 A4 ile, Manhattan 3.1 testinde ortalama 170 FPS gibi bir performans gösteriyor. A15’in, A14’ün en yüksek performansını “çok aştığı” için FPS azalmasının bir sorun olmadığını söylüyor.

Apple’ın 14 Eylül etkinliğinde A15 işlemcili iPhone 13’ü duyurması bekleniyor. 24 Eylül’de de nakliyesi başlayacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.