Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 6, 2021 17:54

SMIC, Çin’de Dev Yatırım İle Yeni Çip Fabrikası Kuracak

Çin'in çip üreticisi devi SMIC, Şanghay'da 8.7 milyar dolarlık yeni yarı iletken fabrikası kuracak. İşte gelişmenin detayları.
SMIC, Çin’de Dev Yatırım İle Yeni Çip Fabrikası Kuracak

Çin merkezli Semiconductor Manufacturing International Corp.(SMIC), geçtiğimiz gündeki yaptığı açıklamada, Pekin’in bağımsızlığını artırma çalışmasıyla birlikte küresel çip sıkıntısının ortasında kapasiteyi genişleterek Şanghay’da bir çip tesisi kurmak için 8,87 milyar dolarlık yatırım yapacağını söyledi.

Çin’in en büyük yonga üreticisinin genişlemesi, çip kıtlığının otomotiv ve elektronik endüstrilerini sarması ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp. Ltd(TSMC) ve GlobalFoundries gibi firmaların yeni kapasite planlarını teşvik etmesiyle ortaya çıktı.

SMIC, Çin’in iş merkezinin Pudong bölgesindeki Lingang Serbest Ticaret Bölgesi’nde(FTZ) aylık 100.000 gelir getirecek ve 300mm wafer üretim kapasiteli bir üretim hattı kurmayı kabul ettiğini söyledi.

Çoğunluğu SMIC’e ait olan bir ortak girişim tarafından desteklenen plan, 28 nanometre ve üzeri üretim teknolojileri kullanarak 300 milimetrelik waferlar işlenecek. Bu waferlar genelde RAM bellek çipleri, mikroişlemci, Wi-Fi modüller veya ağ kontrolcüleri gibi cihazların üretiminde kullanılıyor.

Ayrıca SMIC, kısmen Çin’in devlete bağlı çip fonu tarafından destekleniyor.

Son 10 yılda hükümet, ABD, Tayvan, Kore ve Japonya gibi küresel rakiplerini yakalamasına yardımcı olması için SMIC’e milyarlarca dolar akıttı. Ancak SMIC hâlâ onların gerisinde kalıyor.

Ayrıca bu yeni fabrika Çin’in en büyük çip üretim fabrikası olacak. Çip üretim kapasitesi dünya genelinde arttıkça çip kıtlığından o kadar hızlı kurtulacağız. Yarı iletken sektöründe böyle gelişmeler olması sevindirici. Çip sektörü ile ilgili haberleri size aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.