Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 5, 2021 18:25

DisplayHDR True Black 600 ile Siyahlar Artık Daha Siyah

Ekran teknolojileri özellikle HDR alanında gelişmeye devam ediyor. Şimdi de DisplayHDR True Black 600 standardı duyuruldu.
DisplayHDR True Black 600 ile Siyahlar Artık Daha Siyah

Ekran teknolojileri 1080P’den 4K’ya geçişte büyük yol katetti. Bu süreçte SDR’dan HDR’a geçiş başlamıştı. HDR’ın ilk çıkışında maalesef ki beklenen performans özellikle monitörlerde alınamamıştı. Ancak olaya VESA el atmış ve yeni bir standardı ortaya çıkarmıştı. Bu süreçte DisplayHDR sertifikasını duyuran VESA’dan bugün de DisplayHDR True Black 600 duyurusu geldi.

VESA, DisplayHDR True Black’in yeni bir düzeyini tanıttı. Ocak 2019 yılında tanıtılan DisplayHDR True Black standardı siyahların HDR’da daha siyah gösterilmesini sağlıyordu. Bu teknoloji OLED ve gelecekteki mikro LED ekranlar gibi yayan ekranların özelliklerini hesaba katıyor ve doğal siyah seviyelerini, daha büyük dinamik aralığı ve daha kısa yükselme sürelerini doğru bir şekilde değerlendirmenize olanak tanıyordu.

True Black 600 ise DisplayHDR True Black 400 ve 500’e kıyasla daha yüksek parlaklıkla yeni bir performans düzeyi sunuyor. Siyahları gerçek siyah olarak vermekle yükümlü olan bu teknolojinin ilk olarak hangi modellerde yer alacağı da açıklandı. Yakında Asus Vivobook Pro 14, Vivobook Pro 14X ve Vivobook 15 dizüstü bilgisayarlar yeni seviyeye onaylanan ilk dizüstü bilgisayarlarında bu teknoloji kullanılacak.

DisplayHDR True Black 600

OLED panel teknolojisi için geliştirilen bu teknolojinin yakında monitörlere de gelmesi bekleniyor. Ancak bu sertifikaya sahip monitörlerin fiyatları neredeyse araba parasında. Yani işi tasarım veya sinema olmayanlara hitap etmeyen bu teknolojinin fiyat konusunda yakın gelecekte herkesin erişebileceği seviyelere inmesi bekleniyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.