Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 5, 2021 8:55

Apple Lightning Kablo Alırken Dikkat! Tehlike Büyük!

Güvenlik araştırmacıları bugün ortaya ilginç bir olay çıkardı. Apple Lightning kablo satın alırken bir kez daha düşünmenizde fayda var.
Apple Lightning Kablo Alırken Dikkat! Tehlike Büyük!

Apple bildiğiniz gibi iPhone 5 ile hayatımıza kazandırdığı Lightning kabloları halen daha iPhone serisinde kullanıyor. Apple Lightning kablolarda yapılan araştırma bugün korkutucu bir gerçeği ortaya çıkardı. Vice raporlarına göre; şifreler gibi verileri çalmak ve bir bilgisayar korsanına göndermek için kullanılabilen normal görünümlü bir Lightning kablosu geliştirildi. OMG kablosu olarak geçen bu kablo tüm verilerinizi sızdırabiliyor.

OMG Kablosu tam olarak normal bir Lightning – USB kablosu gibi çalışır ve bağlı Mac klavyelerinden, iPad’lerden ve iPhone’lardan gelen tuş vuruşlarını kaydedebiliyor ve ardından bu verileri hackerlara gönderebiliyor. Bu kablo bilgisayar korsanının bağlanabileceği bir Wi-Fi erişim noktası oluşturarak ve tuş vuruşlarını kaydedebilecekleri basit bir web uygulaması kullanarak çalışıyor.

Kablolar ayrıca, kullanıcıların cihazın yüklerini konumuna göre tetiklemelerine veya bloke etmelerine olanak tanıyan ve toplanan diğer cihazlardan gelen yüklerin veya tuş vuruşlarının sızmasını önleyen coğrafi sınırlama özelliklerini de içeriyor. Diğer özellikler arasında klavye eşlemelerini değiştirme yeteneği ve USB cihazlarının kimliğini oluşturma yeteneği yer alıyor.

Kablolar, implante edilmiş küçük bir çip içerir ve fiziksel olarak orijinal kablolarla aynı boyutta. Bu da kötü amaçlı bir kabloyu tanımlamayı son derece zorlaştırıyor. Çipin kendisi, bir USB-C konektörünün plastik kabuğunun uzunluğunun yaklaşık yarısını kaplıyor ve kablonun normal şekilde çalışmaya devam etmesine izin veriyor.

“MG” olarak bilinen güvenlik araştırmacısı tarafından bir dizi penetrasyon testi aracının parçası olarak yapılan kablolar, siber güvenlik sağlayıcısı Hak5 tarafından satılmak üzere seri üretime girdi. Kablolar, Lightning’den USB-C’ye dahil olmak üzere çeşitli versiyonlarda mevcuttur ve çeşitli aksesuar üreticilerinin kablolarını görsel olarak taklit edebiliyor ve bu da onları cihaz güvenliği için kayda değer bir tehdit haline getiriyor.

Güvenliğinizi riske atmamak için Apple’ın orijinal Lightning kablosundan başka kablo kullanmamanızda yarar var. Ayrıca Apple’ın sertifika verdiği kabloları da kullanabileceğinizi belirtelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.