Eylül 4, 2021 18:58

Apple, RISC-V Çiplerine Yakın Zamanda İlgi Göstermeye Başladı

Apple, yakın zammanda RISC-V çiplerine dair ilgisini artırdı. Bu yeni çip mimarisi üzerinde çalışmalara başladı.
Apple, RISC-V Çiplerine Yakın Zamanda İlgi Göstermeye Başladı

Neredeyse dünyadaki telefonların %90’ına güç veren ARM mimarili işlemcilerin artık yeni bir rakibi var: RISC-V. Apple, iPhone’lara, iPad’lere ve daha yeni Mac’lere güç sağlayan ARM mimarisiyle rekabet eden bir işlemci teknolojisi olan RISC-V’yi bilen bir programcı kiralamak istiyor. Şirketin ilgisi, Apple’ın perşembe günü yayınladığı bir “Yüksek performansa sahip RISC-V çipi programcısı” isimli bir iş ilanında ortaya çıktı.

Apple’ın teknoloji planlarının tam olarak ne olduğu henüz belli değil. Apple, yorumlara ise cevap vermedi.

Bir Apple ürününde tam olmasa da destekleyici bir rol almakl bile, Intel’in x86‘sı veya ARM gibi eski çip ailelerine bir alternatif kurmak isteyen RISC-V çipi müttefikleri için büyük bir zafer olacaktır. RISC-V’nin yaratıcılarından biri ve tasarımcısı David Patterson’dur.

Apple’ın paylaştığı iş ilanı, planlar hakkında bazı ayrıntılar da sundu. Programcı, “yenilikçi RISC-V çözümlerini ve son teknoloji ürünlerinde çalışmalar gerçekleştiren bir ekip ile çalışacak. Bu, makine öğrenimi, görüntü algoritmaları, sinyal ve video işleme gibi şeyler için gerekli hesaplamaları desteklemektir” diyor.

İş, Mac’ler, iPhone’lar, Apple Watch ve Apple TV’ler gibi ürünlerde gömülü alt sistemler tasarlayan  Apple’ın Vector and Numerics Group bünyesinde bulunuyor. Bu, RISC-V’nin kullanımının bir cihaza güç sağlayan ana işlemcide değil, destekleyici donanımda gerçekleşeceğini gösterebilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.