NASA Eylül 4, 2021 19:51

NASA’nın Keşif Aracı Perseverance Sonunda Bir Kaya Örneği Topladı

NASA'nın Mars'a göreve yolladığı Perseverance keşif aracı, gezegenden ilk kaya örneklerini toplamayı başardı.
NASA’nın Keşif Aracı Perseverance Sonunda Bir Kaya Örneği Topladı

Ağustos ayında kaya örneği toplama girişiminde bulunan keşif aracı bu konuda başarısız olmuştu. Ancak dün itibariyle yaptığı ikinci girişimde sonunda bunu başardı. Bu durum NASA’nın Mars’taki Perseverance keşif robotu için gerçek bir başarı oldu.

Araba büyüklüğündeki robot, görünüşe göre ikinci denemede Mars’tan bir kaya örneği alarak “Rochette” adlı bir kayanın çekirdeğini delip geçmeyi başardı. Ancak görev mühendisleri, örneklemenin başarılı olarak ilan edilebilmesi için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğu için kutlamaların biraz beklemesi gerekecek.

Perseverance, önümüzdeki yıl boyunca iki düzineden fazla çekirdekli kaya örneği toplama misyonuyla Şubat ayında Mars’a gelmişti. Her şey plana göre giderse, örnekler ABD ve Avrupa’nın ortak çabasıyla 2031’de Dünya’ya geri getirilecek. Şimdilik NASA, karotlu sondajın gerçek bir başarı olduğunu ilan etmeden önce Mars’tan daha iyi fotoğraflar bekliyor.

Perseverance

İlk denemede başarısız olan robot, Rochette kayasının yakınlarına gelip bu yeni kayayı buldu. Kayanın fotoğraflarını çekti ve kayanın, numune için yeterince dayanıklı olup olmadığı kontrol etmek için aşınma testi yaptı. Aşınma testi başarılı oldu, bu yüzden bilim adamları yeşil ışık yaktı. Daha sonra robot, matkabını kullanıp karot örneğini çıkardı.

Keşif robotundan alınan görüntüler, kayanın bu kez toza dönüşmeden toplama tüpüne ulaştığını gösteriyor. Tüp Dünya’ya geri getirilmesi için kapatılıp saklanması gerekiyor ve bu başarıldı.

Keşif robotu yaklaşık 43 örnekleme tüpüne sahip ve NASA, göreve son vermeden önce en az 20 tanesini doldurmayı umuyor. NASA, Mars ve Perseverance robotu hakkında yeni gelişmeleri size aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.