Kripto Para Eylül 4, 2021 12:22

Kripto Para Borsası Hareketlenmeye Başladı

Bir dönem duraklama dönemine giren kripto para borsası son günlerde hareketlenmeye tekrardan başladı. İşte piyasadaki son durum.
Kripto Para Borsası Hareketlenmeye Başladı

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi gören kripto para borsası, geçtiğimiz aylarda duraklama dönemine girmişti. Hatta bir ara Bitcoin’deki düşüş herkesi korkutmuştu. Geleceğin para birimi olarak gösterilen kriptolar son günlerde tekrardan hareketlenmeye başladı.

Bitcoin fiyatında kademeli olarak yükselmeye devam ediyor. Daha önce, Bitcoin 50.000 dolarlık barı birkaç kez test etmişti. Ancak yine de 50.000 doların üzerinde bir yer edinemedi. Bu sefer Bitcoin yine bir atak denedi ve yüzde 1.5 artış ile değerini 50.982 dolara kadar çıkarmayı başardı. Ancak bu çıkış fazla uzun sürmedi ve 50.300 dolar bandına kadar tekrardan geriledi.

Bu süreçte dünyadaki en değerli ikinci kripto parası olan Ethereum daha pahalı hale gelmeye başladı. Ethereum bir günde maliyetin yaklaşık yüzde 3’üne kadar çıkmayı başardı. 1 ETH bu haberi yazarken 3920 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ancak Ethereum bu yılın Mayıs ortasından bu yana ilk kez 4.022 dolara kadar çıkmayı başarmıştı. Yıl sonuna kadar 5.000 dolar bandını test edeceği söylenen Ethereum, en değerli ikinci kripto olma konusunda ısrarcı görünüyor.

İlk 10’da yer alan kriptoların geri kalanı da ağırlıklı olarak büyüyor. Solana neredeyse yüzde 70 artış yaşadı. Polkadot ise yüzde 30 artış ile 33.5 dolardan işlem görmeye başladı. Kriptolardaki bu hareketliliğin önümüzdeki yılda da devam edeceği söyleniyor. Özellikle büyük firmaların kripto ile alışveriş imkanı sunması bu pazarın geleceği için önemli bir adım oldu.

Türkiye’de de bu para birimleri için çalışmalar tam gaz devam ediyor. Kriptodan elde edilen gelirin vergilendirilmesi hususu 2022’de netlik kazanacak. Thodex gibi skandalların önüne geçilmesi için Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın çalışmalarının olduğu söyleniyor. Gelişmeler yaşandıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.