Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 4, 2021 16:26

Huawei için Qualcomm ve MediaTek Sürprizi

Amerika'nın ambargolarından dolayı yonga seti sıkıntısı çeken Huawei, Qualcomm ve MediaTek ile anlaşmaya varmış gibi görünüyor.
Huawei için Qualcomm ve MediaTek Sürprizi

Temmuz ayının sonunda Huawei, beşinci nesil ağları yani 5G’yi desteklemese de Qualcomm’un amiral gemisi Snapdragon 888 yonga seti ile donatılan P50 serisini duyurmuştu. Bu hamle ile artık Huawei’nin akıllı telefonlarının Qualcomm yonga setini kullanmasının önü açılmıştı. Yani Amerika’nın ambargoları artık geçerliliğini yitirmeye başladı.

Huawei ambargoları yavaş yavaş aşmaya başlıyor

Sızıntıları ile ünlü olan Digital Chat Station içeriden aldığı bilgileri bugün paylaştı. Huawei’nin Snapdragon 888’e ek olarak iki farklı Qualcomm yonga setini kullanabileceği de söyleniyor. Bu yonga setleri Snapdragon 778G ve yakında çıkacak olan Snapdragon 898 olacak. Yani Mate 50 ailesinde Snapdragon 898’in kesinlikle kullanacağını söyleyebiliriz.

P50’de olduğu gibi, şirketin Snapdragon 778G ve Snapdragon 898’den güç alacak olan yeni akıllı telefonlarında 5G bağlantısı olmayacak. Huawei, devam eden ABD yaptırımları nedeniyle mobil platformların 4G versiyonlarını alacak. Kaynak, bu mobil platformları hangi Huawei telefonlarının kullanacağından bahsetmiyor.

Muhtemelen Snapdragon 778G’nin 4G versiyonu önümüzdeki günlerde tanıtılacak olan yeni Huawei nova 9 serisinde kullanılabilir. Öte yandan, en üst seviye yonga seti Snapdragon 898, gecikmeli Mate 50 ve P60 serisinin temelini oluşturabilir.

Huawei

Digital Chat Station, Çinli teknoloji devinin akıllı telefonlarında MediaTek tek çipli sistemleri de kullanmaya başlayabileceğini ancak ilgili sözleşmenin henüz imzalanmadığını söylüyor. MediaTek’in yeni Dimensity serisi Qualcomm’un Snapdragon’larından daha uygun fiyatlı olacak ve performans konusunda daha iyi olacak. Eğer Huawei’nin ambargoları kalkar ve MediaTek ile anlaşabilirse, akıllı telefon pazarında kaybettikleri konumu tekrardan geri kazanabilirler.

Şu sıralar HarmonyOS 2.0 üzerinde yoğunlaşan Çinli teknoloji devi, yıl sonuna doğru HarmonyOS 3.0’ı duyuracak. Ekosistem oluşturma konusunda Apple’ı bile geride bırakmaya hazırlanan teknoloji devi bakalım bu hamlelerinin meyvesini ne zaman toplayacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.