Asus Eylül 3, 2021 20:25

Yeni Asus Zenbook 14X OLED Ekranı ve İnce Tasarımı İle Gelecek

Yeni tasarımıyla dikkat çeken Asus Zenbook 14X, OLED ekranı ve ince tasarımıyla Macbook ile rekabet edecek.
Yeni Asus Zenbook 14X OLED Ekranı ve İnce Tasarımı İle Gelecek

ASUS Zenbook serisi oldukça hafif ve uygun fiyatıyla piyasaya sürülüyor. Ancak şirket Zenbook’larında ilk defa OLED ekran kullanacak. ASUS Zenbook 14X bugün itibariyle tarafından ASUS web sitesinde tanıtıldı.

Yeni 14 inç Zenbook 14X OLED, 4K OLED HDR veya 2.8K OLED 90Hz ekran ile satışa sunulacak. Bu çözünürlükleri göz önüne alırsak, Asus’un bu yılın başlarında piyasaya sürdüğü ultra taşınabilir OLED modeli Zenbook 13 OLED’e göre görüntü kalitesinde önemli bir adım atmış olarak gözüküyor. Bu cihazın FHD ve OLED ekranı vardı.

Zenbook 14X OLED, DCI-P3 renk gamının %100’üne  ve 0,2 ms tepki süresine sahip olacak. Asus ayrıca “normal LCD’den %70 daha az zararlı mavi ışık” yayacağını iddia ediyor. Mavi ışıklar gözlerimiz için oldukça zararlı. Sağlığımızı düşünmeleri de ayrıca artı bir puan.

Ekran özellikleri bir yana, 14X 1.4 kg ağırlığında ve 0.67 inç ekran kalınlığı ile gelecek. Intel Core i7 11. nesil işlemcilerinin yanı sıra, 16 GB RAM bellek ve 1 TB SSD(7000 MB/s) depolama alanı ile gelecek. Bağlantı noktalarında ise Thunderbolt4, HDMI2.0, USB 3.2 GEN 2 Type-A ve bir microSD okuyucu bulunuyor.

Bu özellikler kulağa hoş geliyor, ancak büyük soru işareti olarak geriye pil ömrü aklıyor. İnce ve hafif bir dizüstü bilgisayarda yüksek çözünürlüklü bir ekran zaman zaman felaket reçetesi olabiliyor. Zenbook 13 OLED, testlerde 11 saat dayanmıştı ancak yeni X14’da daha yüksek çözünürlüklü ekran bulunuyor.

14X’in dönüştürülebilir bir versiyonu da geliyor –  Zenbook 14 Flip OLED. Bu model aynı çözünürlük seçeneklerine sahip ve dokunmatik ekranı “4096 basınç seviyeli dokunmatik kalemlerini” destekliyor.

ASUS Zenbook 14X OLED satış fiyatı 1.399 dolardan başlıyor. Yakında ülkemiz pazarına da giriş yapacaktır.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.