Eylül 3, 2021 15:55

NASA Uçan Taksi Testlerine Başladı: Hayaldi, Gerçek Oldu!

Amerikan devlet uzay ajansı NASA, eVTOL tipi uçan taksi testlerine başladı. Bu gelişme ile ulaşım alanında ilerleme sağlanacak.
NASA Uçan Taksi Testlerine Başladı: Hayaldi, Gerçek Oldu!

Joby Aviation isimli bir havacılık şirketi ile işbirliği yapacak olan NASA, eVTOL(elektrikli dikey kalkış ve iniş) türünden oluşan uçan taksi ile testlere başladı.

Geleceğin portlerinde sıkça kullanılan uçan araçlar, artık günümüz teknolojisi ile mümkün hale gelmeye başladı. Bu konuda dev şirketler atılım ve geliştirme gösteriyor. Atılımlardan bir yenisi, bu sefer Joby Aviation ve NASA tarafından geldi. NASA, Kuzey Kaliforniya şirketi Joby Aviation ile, halk arasında “uçan arabalar” olarak adlandırılan elektrikli dikey kalkış ve iniş uçaklarının test uçuşlarını başlattı. Test uçuşları, NASA’nın bu deneysel uçakları çalışırken gözlemlemek ve veri toplamak için yürüttüğü ulusal programın bir parçası oldu.

2009 yılında kurulan Joby, NASA’nın “Geliştirilmiş Hava Haraketliliğ Ulusal Programı”na katılan ilk eVTOL şirketi oldu. Uzay ajansı, test uçuşlarının bu ay itibariyle başlayıp 10 Eylül’e kadar süreceğini söyledi.

NASA, Joby’nin altı rotorlu taksisi havada uçarken sadece pasif bir gözlemleyici olmayacak. Uzay ajansı, “gelecekteki hava sahası konseptlerinin modellenmesi ve simülasyonunda kullanılmak üzere araç performansı ve akustik verileri” toplayacak.

Uzay ajansı, helikopterlere ve diğer gazla çalışan araçlara kıyasla ne kadar iyi olduğunu görmek için ayrıca uçağın ses profilini yakından takip edecek. Bu uçaklar helikopterlerden belirgin şekilde daha az gürültü olmalıdır çünkü doğal olarak nüfuslu alanlarda uçuş yapıp ulaşım sağlayacak.

Test uçuşları sırasında NASA, ekibinin “aracın nasıl haraket ettiği, aracın nasıl ses çıkardığı ve aracın kontrolörlerle nasıl iletişim kurduğu hakkında bilgi toplayacaklarını” söyledi. Ajans gelecekte daha farklı eVTOL şirketleriyle benzer testler yapmayı planlıyor.

NASA, Joby gibi elektrikli hava taksileri için yeni kurallar yazarken Federal Havacılık İdaresi(FHİ)‘ne de danışmanlık yapacak. Federal Havaclık İdaresi, eVTOL uçaklarının yolcular için güvenli olup olmadığını belirliyor. Bu sebeple NASA, FHİ ile ortak haraket etmelidir.

Bazı uzmanlar, FHİ’nin bir eVTOL şirketine sertifika vermesinin yaklaşık beş yıl veya belki daha uzun süreceğini söyledi. Joby şirketi, 2024 yılında ilk hava taksi hizmetini başlatmayı hedeflediğini söyledi.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.