Eylül 3, 2021 13:57

Huawei ve Samsung Yaptı! Şimdi Sıra Xiaomi, Realme, Oppo ve Vivo’da!

Huawei ve Samsung son güncelleme ile 5G özelliği için ilginç bir aksiyon aldı. Bu olaya Xiaomi, Realme, Oppo ve Vivo da katılacak.
Huawei ve Samsung Yaptı! Şimdi Sıra Xiaomi, Realme, Oppo ve Vivo’da!

Geçen ay Huawei, HarmonyOS işletim sisteminin bildirim çubuğundan 5G anahtarını kaldırmıştı. Bu hamle bazı soruları gündeme getirmişti. Ancak şirket daha sonra en son değişikliklerin Huawei’nin kendisinden değil ağ operatörlerinden geldiğini açıkladı.

Huawei ve Samsung’dan sonra Çinlilerden de 5G hamlesi gelecek

Şimdi ise aynı olayı Samsung da yaptı. Güney Koreli telefon üreticisi kısa süre önce bir One UI yazılım güncellemesi yayınladı. Güncelleme içeriğine göre, Samsung One UI’nin en son sürümü de 5G anahtarını bildirim çubuğundan kaldırıyor.

Huawei’nin tüketici ürün grubu başkanı Bruce Lee daha önce bu yönde bir açıklama yapmıştı. Görünüşe göre, birçok 5G telefon kullanıcısı 5G ağlarını kullanma özelliğini kapatıyor. Ancak yine de istedikleri zaman ayarlarda 5G ağına erişimi etkinleştirme veya devre dışı bırakma seçeneğine sahip.

Bildirim çubuğunda 5G’yi etkinleştirme kısayolu kaybolduktan sonra bile, kullanıcılar ayarlara gidebilir ve 5G ağlarına manuel olarak bağlanma seçeneğini seçebiliyor.

Kaynak, Çin’deki operatörlerin, kullanıcıların aktif olarak 4G’den 5G’ye geçmesini istemediğini ancak kesin nedenin belirtilmediğini de ekliyor. Değişiklik günlüğü ayrıca Samsung’un bu değişikliği operatör CMCC’nin (China Mobile Communications Corporation) gereksinimlerine uygun olarak uyguladığından da bahsediyor. Ayrıca bu güncelleme, akıllı telefonlardan CMCC Online Business Hall adlı bir uygulamayı da kaldırdı.

Yerli ve Milli 5G

Xiaomi, Realme, Oppo, Vivo ve diğerleri de dahil olmak üzere Çin’deki diğer akıllı telefon üreticilerinin de yakında cihazlarının bildirim panellerinden 5G kısayolunu kaldırması bekleniyor. 5G’nin kullanımının yaygınlaşması için yapılan bu hamle oldukça mantıklı görünüyor. Ancak 5G’nin güç tüketimine ciddi etkisi olabilir. Bu yüzden kullanıcılar günlük kullanımda LTE’yi tercih edebilir. Bakalım bu zorlama karar 5G ağlarının kullanımını artıracak mı?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.