HarmonyOS Eylül 3, 2021 9:35

HarmonyOS 3.0 Geliyor! Huawei Çıldırdı!

Huawei, HarmonyOS 3.0 sürümünü duyuracağı geliştirici konferansı için tarih verdi. Android'i 2022'de kara günler bekliyor.
HarmonyOS 3.0 Geliyor! Huawei Çıldırdı!

Android’in rakibi olan HarmonyOS 2.0 rekordan rekora koşmaya devam ediyor. 90 milyon kullanıcı sayısını geride bırakan bu işletim sistemi çok yakında belli başlı Huawei ve Honor modelleri için yayınlanacak. Huawei’nin şahlanmaya geçtiği bu süreçte Huawei P50 ile birlikte HarmonyOS 2.1 güncellemesinin geleceği açıklanmıştı. Bugün ise HarmonyOS 3.0 için resmi olarak geri sayım başladı.

Açıklamalara göre Huawei, 22-24 Ekim tarihleri ​​arasında yıllık Huawei Geliştirici Konferansı 2021’i (HDC 2021) düzenleyecek. Etkinlikte Huawei; HarmonyOS ve HMS Core 6.0 hakkında duyurular yapacak. Ayrıca bu etkinlikte yeni akıllı ev ürünleri hakkında da yenilikler duyurulacak.

Kaynaklar, Huawei Geliştirici Konferansı 2021‘in ana etkinliğinin HarmonyOS işletim sisteminin bir sonraki sürümünün duyurulacağını belirtiyor. Ancak HarmonyOS 3.0‘ı Huawei muhtemelen üstü kapalı bir şekilde gösterecek. Çünkü firmanın yol haritasında önceliği HarmonyOS 2.0’ı eski telefonlarına bile ulaştırmak ve ekosistem oluşturmak yer alıyor. Muhtemelen yeni sürüm 2022’nin ortalarına doğru kendini Beta sürecinde gösterecek.

HarmonyOS indirme

Geçen yıl Huawei Geliştirici Konferansı 2020’de Huawei, yeni tasarım özellikleri ve bir dizi dağıtılmış özellik ile Android 10 tabanlı EMUI 11‘i tanıtmıştı. Ardından, yazılımı bir dizi farklı Huawei cihazı için beta testine başladı. Ancak daha ilginç olanı, akıllı telefonlar, tabletler, giyilebilir cihazlar, IoT cihazları, ev aletleri ve araba multimedya sistemleri dahil olmak üzere yeni platformları destekleyen HarmonyOS 2.0’ın duyurulmasıydı. Aralık 2020’de şirket, HarmonyOS 2.0’ın mobil sürümünü test etmeye başladı ve 2 Haziran’da akıllı telefonlarda işletim sistemini başarıyla sunmaya başladı.

Android karşısında tam gaz ilerleyen Huawei’nin yeni işletim sistemi 1-2 yıl içerisinde Android‘in pazar payını işgal edecek gibi görünüyor. Açık kaynaklı olmasından dolayı diğer Android telefon üreticilerinin de kullanabileceği Huawei’nin işletim sistemi, özellikle Çin’de rekordan rekora imza atacak. Bakalım bu işletim sistemi ilerleyen süreçte diğer üreticiler tarafından da tercih edilecek mi?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.