Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 2, 2021 14:24

Xiaomi MediaTek Dedi! Snapdragon’un Pabucu Dama Atılıyor!

Yonga seti konusunda kartlar yeniden dağıtılacak. Xiaomi MediaTek işlemcileri kullanmaya yönelecek. Snapdragon'un gözü yaşlı.
Xiaomi MediaTek Dedi! Snapdragon’un Pabucu Dama Atılıyor!

Qualcomm’un yonga seti hükümdarlığı sona eriyor. Dimensity serisi ile başarıdan başarıya imza atan MediaTek, herkesin dikkatini çekti. Xiaomi MediaTek işlemcili telefonları ile bu süreçte piyasayı uygun fiyatlı telefonları ile domine etmeyi başarmıştı. Bugün ise Xiaomi Group Çin Başkanı ve Redmi Markasının Genel Müdürü Lu Weibing, Weibo’da kullanıcılardan Snapdragon 778 ve MediaTek Dimensity 1200 / Dimensity 1100 arasında seçim yapmalarını isteyen bir anket yaptı.

Oylama sonuçları, MediaTek Dimensity 1200 ve Dimensity 1100’ün bugün Xiaomi ve Redmi akıllı telefon hayranları arasında daha popüler olduğunu gösteriyor. 7.100‘den fazla kişi MediaTek Dimensity serisine oy verirken, Snapdragon 778 4.900’den az oy aldı.

Qualcomm Snapdragon 778G‘den daha iyi performans gösteren MediaTek Dimensity 1200 yonga setinin Redmi K40 Game Enhanced Edition‘da kullanıldığını belirtmekte fayda var. Şu anda piyasada Qualcomm Snapdragon 778G ile donatılmış bir tane bile Xiaomi telefonu yok. Belki de şirket, böyle bir akıllı telefonun piyasaya sürülmesine karar vermek için bu anketi yaptı.

Xiaomi MediaTek

Dimensity 1200 konfigürasyonu; ana çekirdek 3.0 GHz’de çalışan Cortex-A78 olmak üzere sekiz çekirdek (1+3+4) içeriyor. Ek olarak, 2,6 Hz frekanslı üç Cortex-A78 çekirdeği ve 2,0 Hz frekansta çalışan dört enerji verimli Cortex-A55 çekirdeği de bu yonga setine güç veriyor.

Dimensity 1200, 9 çekirdekli bir grafik hızlandırıcı Mali-G77 GPU ile geliyor. Dimensity 1200, 168Hz ekranları ve 5 çekirdekli görüntü işlemcisi 200MP‘ye kadar kameraları destekliyor. Ayrıca güncellenen yapay zeka sistemi ile gece görüntülerinin işlenmesi yüzde 20 daha hızlı.

Snapdragon serisinin bu denli fazla özelliklere sahip uygun fiyatlı yonga seti hala bulunmuyor. Eğer Qualcomm bu alanda faaliyet gösteremezse MediaTek’in fazlasıyla gerisine düşecek. Sadece Xiaomi değil diğer Çinli üreticileri de şu sıralar MediaTek’e yönelmiş durumda. Bu durum 2022’de de devam edecek gibi görünüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.