Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 2, 2021 18:25

Sürücüsüz Apple Arabaları Kaza Yaptı!

Apple'ın sürücüsüz otomobilleri kazaya karıştı. Sürücüsüz Apple arabaları da kaza yapabiliyormuş. Bu alanda daha çok çalışma yapılmalı.
Sürücüsüz Apple Arabaları Kaza Yaptı!

Otonom araçların yükselişi tam gaz devam ediyor. Ah keşke bir de şu kazalar olmasa. Tesla ile yükselişe geçen sürücüsüz otomobillere geçtiğimiz yıllarda Apple da dolaylı yoldan katılmıştı. Sürücüsüz Apple arabaları bu süreçte Lexus markası çatısı altında yollardaydı. Ancak bugün talihsiz bir olay yaşandı.

Macrumors’un haberine göre, iki insansız Apple arabası bir kazaya karıştı. Aktarılan bilgilere göre her iki durumda da arabalar manuel modda çalışıyordu. İlk olay 19 Ağustos’ta San Diego, California’da Hillcrest bölgesinde meydana geldi. Apple’ın insansız sürüş sistemi ile donatılmış Lexus RX 450h, trafik sıkışıklığında durdu ve ardından Hyundai arabaya çarptı. Kaza neyse ki küçük çaptaydı ve kimse yaralanmadı.

Sürücüsüz Apple Arabaları

İkinci kaza 23 Ağustos’ta California, Cupertino’da, Apple Park genel merkezinin hemen dışında meydana geldi. Apple’ın kendi kendine sürüş ekipmanına sahip otomobil, bir Subaru Outback arkadan onu yakaladığında trafikte de durdu. Her iki olay da insansız aracın veya aracı kullanan kişinin hatası değildi. İlginç bir şekilde, Apple otomobilleri bir ayda bir kerede iki kazaya karışırken, Eylül 2019’dan bu yana katılımlarıyla tek bir kaza kaydedilmedi.

California Motorlu Araç İdaresi, daha önce Apple’ın kendi kendini süren yazılımı tarafından desteklenen Lexus crossover’ların 2020’de yaklaşık 30.000 km yol kat ettiğini bildirmişti. Apple, 2017 yılının başından beri sensörler ve kameralarla donatılmış Lexus RX 450h araçlarını kullanarak otonom sürüş yazılımını test ediyor. Söylentilere göre Apple, arabasını önümüzdeki yıllarda piyasaya sürmeyi planlıyor. Apple’ın tanıtacağı otomobillerin fiyatlarını düşünmek bile istemiyoruz…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.