Akıllı Telefon Eylül 2, 2021 8:50

Samsung Dünyanın 200 Megapiksel Çözünürlüklü İlk Kamerasını Duyurdu

Ve Samsung 200 megapiksel çözünürlüklü kamera sensörünü duyurdu. Bu çözünürlükteki dünyanın ilk mobil kamera sensörü bakalım neler sunuyor?
Samsung Dünyanın 200 Megapiksel Çözünürlüklü İlk Kamerasını Duyurdu

Samsung uzun süredir söylentilere konu olan 200 megapiksel çözünürlüklü kamera sensörünü duyurdu. ISOCELL HP1, şirketin ve dünyanın ilk 200 megapiksel akıllı telefon kamera sensörü oldu. Sensör, optimum sonuçlar için ortam ışığına bağlı olarak çıkış çözünürlüğünü ayarlayan dinamik piksel gruplama teknolojisine sahip. Samsung ayrıca akıllı telefonlar için ince yapısıyla dikkat çeken bir de 50 megapiksel çözünürlüklü ISOCELL GN5 sensörü duyurdu.

200 megapiksel çözünürlüğündeki ISOCELL HP1 her biri 0.64μm boyutunda piksellere sahip. Sensörün büyüklüğü ise 1/1.22 inç olarak açıklandı. Yeni ChameleonCell teknolojisi aydınlatmanın durumuna bağlı olarak tam piksel oluşturma, 2×2 piksel gruplama veya 4×4 piksel gruplama sunmakta.

2×2 piksel gruplama modunda sensördeki piksel boyutu 1.28µm olarak belirlenirken, 50 megapiksele kadar görüntüler sunulabilmekte. 4×4 piksel gruplama modunda ise 2,65μm piksel boyutunda 12,5 megapiksel görüntü çıkışı sağlanıyor.  Her iki kamera sensörü 8K 30 fps, 4K 120 fps ve FHD 240 fps video kaydını desteklemekte.

ISOCELL GN5 şirketin oldukça ince bir yapıda olan 50 megapiksel kamera sensörü oldu. Kamera aynı zamanda tüm yönlü otomatik odaklama için Dual Pixel Pro otomatik odaklama teknolojisine sahip dünyanın ilk 50 megapiksel akıllı telefon kamera sensörüdür.

Kamera, 1μm doğal piksel boyutuna sahip 1/1,57 inçlik boyuta sahip. Ancak düşük ışık koşullarında 12,5MP görüntüler için 2×2 piksel gruplama sağlanıyor. Ayrıca, bir pikselin içinde mümkün olduğu kadar çok ışığı emmek, paraziti azaltmak ve karışmayı önlemek için Ön Derin Siper İzolasyonu (FDTI) teknolojisi kullanılmakta.

Samsung diğer iş ortaklarına ISOCELL HP1 ve GN5 sensörleri göndermeye başladı. Dolasıyla bu yılın sonunda ya da 2022’nin başında bu iki sensöre sahip telefonları görmeye başlayabiliriz. Daha önceki söylentilere bakılırsa 200 megapiksel çözünürlüklü sensör Galaxy S22 Ultra modelinde kullanılabilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.