Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 2, 2021 17:55

Qualcomm Ses Konusunda Çığır Açan Teknolojini Tanıttı

Yonga seti devi Qualcomm ses teknolojisi konusunda çığır açacak teknolojisini duyurdu. Kablosuz bağlantı aptX artık seviye atlayacak.
Qualcomm Ses Konusunda Çığır Açan Teknolojini Tanıttı

Gerçek kablosuz kulaklık pazarı zamanla olgunlaştıkça, Bluetooth üzerinden ses iletiminin kalitesine giderek daha fazla odaklanılıyor. Qualcomm ses teknolojisini Bluetooth üzerinden CD kalitesinde 16-bit 44.1kHz kayıpsız ses akışı sağlayan aptX Lossless adlı yeni bir özelliği duyurdu. Bu teknoloji ile kablosuz kulaklıklarda müzik dinlemek çok daha farklı bir boyuta ulaşacak.

aptX Lossless, kullanıcı kayıpsız bir dosya oynattığında veya RF koşulları uygun olduğunda ses akışının kalitesini dinamik olarak algılayan ve ölçeklendiren aptX Adaptive teknolojisinin bir uzantısı olarak karşımıza çıkıyor. Müzik dinlerken Snapdragon Sound, 1Mbit/s’ye kadar ses kalitesi sağlayabiliyor. Ayrıca sıkışık RF ortamlarında 140kbit/s’ye kadar ölçeklendiriliyor.

Qualcomm ses

Qualcomm ses konusunda yeni teknolojisi ile şunları sunuyor;

  • 44,1 kHz’e kadar, 16 bit CD kayıpsız ses kalitesi desteği
  • Bluetooth bağlantı kalitesine dayalı olarak CD kayıpsız sese yükseltme yeteneği
  • CD kayıpsız sesi 44.1kHz ve 24-bit 96kHz kayıplı seçme yeteneği
  • Kayıpsız sesi otomatik olarak algılayın ve CD kayıpsız sesi etkinleştirin
  • Matematiksel olarak bit-bit kesin
  • Yaklaşık 1 Mbps’lik yüksek bit hızı

Qualcomm’a göre, aptX Lossless’ın 2021’in sonlarında halka açılması bekleniyor. Şirket ayrıca Xiaomi, Edifier, Master & Dynamic ve ayrıca ASUS tarafından tasarlanan Smartphone for Snapdragon Insiders gibi şirketler tarafından Snapdragon Sound’un benimsenme hızındaki artışa dikkat çekti. Bu teknolojiyi muhtemelen 2022’nin başında tanıtılacak olan amiral gemisi telefonlarda göreceğiz.

Android tarafı kablosuz ses konusunda kendini aştı. Ancak Apple’dan bu konuda hamle gelmedi. iPhone 13 ile kablosuz ses aktarımı konusunda Apple’ın da bir şeyler yapması şart. Kayıpsız müzik destekleyen Apple Müzik, şimdilik bunu sadece DAC ve kablolu kulaklıklar ile yapabiliyor. Türkiye’de 5.499 TL‘ye satılan AirPods Max bile kayıpsız ses üretemiyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.