Apple Eylül 2, 2021 19:56

Play Store ve App Store’a Büyük Darbe!

Apple ve Google'ın başı dertte. Play Store ve App Store Güney Kore'de ödeme sistemlerini değiştirecek. Yeni devrim çok yakında başlayabilir.
Play Store ve App Store’a Büyük Darbe!

Güney Kore ilginç bir karar vererek Google Play ve App Store sahiplerinin uygulama geliştiricilerini gömülü ödeme sistemleriyle kısıtlamasını yasaklayan yeni bir yasa çıkardı. Yasanın yakın gelecekte Başkan Moon Jae-in tarafından imzalanması bekleniyor. Yeni yasa, Google ve Apple için bir darbe niteliğinde olacak. Bildiğiniz gibi Google ve Apple yüzde 30 komisyon alıyor. Teknoloji şirketleri yeni yasaya uymazlarsa, Güney Kore’de gelirlerinin yüzde 3’üne kadar para cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

Play Store ve App Store’un başı dertte

Uygulama mağazası ücretlerinin en büyük rakiplerinden bazıları, popüler video oyunu Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games ve doğrudan Apple ve Google’ın müzik teklifleriyle rekabet eden Spotify’dır. Epic, geçen yıl Apple ve Google politikalarını ihlal ederek kendi ödeme sistemini tanıttı. Bu nedenle Fortnite uygulama mağazalarından kaldırıldı. Epic, iki şirkete halen devam eden ayrı davalarda dava açıyor.

Twitter’da Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Güney Kore yasasını “kişisel bilgisayarların 45 yıllık tarihinde bir kilometre taşı” olarak nitelendirdi ve ülkenin “dijital ticaretteki tekelleri reddettiğini ve açık platformlar için hakları tanıdığını” belirtti.

Öte yandan Apple, yasanın kullanıcıları dolandırıcılık riskine maruz bırakacağını, gizlilik korumalarını zayıflatacağını, satın alma işlemlerini yönetmeyi zorlaştıracağını ve platformundaki ebeveyn denetimlerini baltalayacağını söyledi. Şirket, Güney Kore’de 482.000 kayıtlı geliştiriciye sahip olduğunu ve bugüne kadar platformunda 7,3 milyar dolardan fazla kazandığını söyledi. Google ise komisyonun tüketiciler için cihaz maliyetlerini düşürdüğünü ve hem platformların hem de geliştiricilerin finansal başarıya ulaşmasını sağladığını söyledi.

Play Store

Yakın gelecekte Güney Kore’nin aldığı bu karar bir emsal değeri taşıyabilir. Eğer böyle olursa her geliştirici kendi satın alma opsiyonunu mağazasına ekleyebilir. Ancak bu güvenilir bir yöntem değil. Sonuçta Apple ve Google, kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için çok ciddi önlemler alıyor. 3. parti bir geliştirici ile kredi kartı paylaşılmasının olası güvenlik ihlallerini doğuracağını düşünüyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.