Akıllı Telefon Eylül 2, 2021 13:31

iPhone 12 Satın Alacaklar iPhone 13’ü Bekleyin Fiyatlar Düşecek

Yeni bir rapora göre iPhone 12 fiyatı iPhone 13 serisinin tanıtımıyla birlikte düşmeye başlayacak. Peki fiyatlardaki düşüş ne kadar olacak?
iPhone 12 Satın Alacaklar iPhone 13’ü Bekleyin Fiyatlar Düşecek

iPhone 13 ailesinin tanıtılmasına sayılı günler kaldı. Apple, 14 Eylül Salı düzenleyeceği etkinlikle birlikte uzun süredir sızıntılara konu olan iPhone 13 serisini duyuracak. Telefonların fiyatı aşağı yukarı belli durumda. Sağlam kaynaklara göre fiyatlar iPhone 12 serisi ile ya aynı kalacak ya da Pro modellerde en fazla 50 dolarlık bir artış bekleniyor. Peki iPhone 13 sonrası iPhone 12 fiyatı hangi seviyede olacak? Buna ilişkin yayınlanan bir rapora göz atalım.

İkinci el ürünlerin alınıp satılmasında aracı olan Resource Decluttr tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre iPhone 13’ün piyasaya sürülmesinden bir ay sonra, kullanılmış iPhone 12 serisi modeller değer kaybetmeye başlayacak. İlk ay sonunda değer kaybı yüzde 12 seviyesinde, üçüncü ayın sonunda ise bu değer kaybı yüzde 20 seviyesinde olacak.

iPhone 13 ve iPhone 12

Parasal olarak bir miktardan söz etmek gerekirse iPhone 13’ün duyurulmasından bir ay sonra, ikinci el iPhone 12’nin fiyatı 40 dolar düşecek. iPhone 12 Pro Max söz konusu olduğunda ise değer kaybı 63 dolar olacak. Üç ay içinde fiyat düşüşlerinin ise 65 dolar ve 100 dolardan fazla olması bekleniyor.

Geçen yıl, iPhone 12’nin piyasaya sürülmesinin ardından ikinci el iPhone 11’lerin değeri ilk ayda %15 ve üç ay sonra %20 düştü. Ancak genel olarak, iPhone’lar değerlerini en fazla koruyan telefonlar olarak gösteriliyor.

Örneğin, iPhone 11 piyasaya sürüldükten 12 ay sonra ortalama yalnızca %37 değer kaybetti. Kıyaslamak gerekirse Google Pixel 2’nin fiyatı bir yıl içinde %77, Samsung Galaxy S10 5G’nin fiyatı ise %71 düştü.

iPhone 12 serisinin Türkiye fiyatında ne gibi değişiklikler şu an için tahminde bulunmak güç. iPhone 13 serisinin Türkiye fiyatları beklendiği gibi el yakacak. Apple ayrıca bazı iPhone 12 modellerinin satışlarını durduracak. Geri kalan modellerde Türkiye özelinde bir fiyat artışı olursa hiç şaşırmayın.

14 Eylül tarihinde tanıtılacak iPhone 13 serisi tanıtıldıktan birkaç gün sonra ön sipariş almaya başlayacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.