Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 1, 2021 9:55

Sızıntılara Göre NVIDIA Lovelace Çipi, 5 Nanometre Teknolojisiyle Üretilecek

2022 yılında çıkacak olan RTX 4000 serisi kartlardaki NVIDIA Lovelace çipleri bir sızıntıya göre 5 nanometre teknolojisiyle üretilecek.
Sızıntılara Göre NVIDIA Lovelace Çipi, 5 Nanometre Teknolojisiyle Üretilecek

Daha önce aktardığı bilgiler genelde güçlü ve doğru çıkan sızdıran kişiye göre, NVIDIA Lovelace çipleri, 5 nanometre teknolojisiyle üretilecek. RTX 4000 serisi kartlarda kullanılması beklenen Lovelace çipi, TSMC N5 teknolojisine sahip olacak. Şu anda Ampere serisi ekran kartlarında 8 nanometrelik Samsung çipleri bulunuyor. Bu durum da Lovelace ile birlikte, NVIDIA’nın iki şirket arasında üst üste ikinci kez geçiş yapması olacak.

Bilinen sızdıran Greymon55, geçen günlerde yaptığı sızıntılarına bunlarla birlikte daha fazla güç katıyor. Lovelace çipi üzerinde çalışacak olan RTX 40 serisi, beklenenden de erken gelebilir. Önceki beklentiler bunu 2022’nin sonunu işaret ediyor.

NVIDIA birkaç yılda bir yeni nesil ekran kartlarını piyasaya sürüyor ve Lovelace çipli kartlar son söylentiler ile birlikte 2022’nin üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülebilir.

RTX 40 serisi en üst seviye ekran kartların, geçen vakitlerde haberini yayınladığımız RTX 3090 SUPER’e benzer şekilde, 400W’ın üzerinde olağanüstü bir güç gereksinime sahip olacağı da söylendi.

RTX 40 serisinin amiral gemisinin, RTX 3090’ın sahip olduğu 10496 CUDA çekirdeğine kıyasla, 18432 kadar CUDA çekirdeğine sahip olacak Lovelace AD102 grafik işlemcisine dayanacağı tahmin ediliyor. Amiral gemisi RTX 4000 serisi kart, NVIDIA’nın çıkaracağı son kartın gücünü ikiye katlayabilir.

NVIDIA, RTX 4000 serisi ve yeni Lovelace çipi hakkında yeni sızıntılar ve bilgiler edindikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.