Google Eylül 1, 2021 17:50

Google, Chromebook Laptopları İçin İşlemci Geliştirmeye Başladı

Amerikan teknoloji devi Google, raporlara göre Chromebook laptopları için kendi işlemcilerini geliştiriyor. İşte detaylar.
Google, Chromebook Laptopları İçin İşlemci Geliştirmeye Başladı

Nikkei Asia’dan gelen son raporlara göre Google, Chromebook laptoplarında kullanmak üzere kendilerine ait işlemciler üretecek.

Google’ın Chrome Kıdemli Başkan Yardımcısı Sundar Pichai, ilk olarak 2013 yılında San Francisco’daki bir  lansmanda Chromebook Pixel’i duyurmuştu. Google, bu zamana kadar laptopları konusunda çok yol kat ederken atılım ve gelişmeleri hiçbir zaman durdurmadı ve rakip şirketler arasındaki rekabeti güçlendirdi.

Nikkei Asia’dan gelen yeni bir rapora göre Google, Chromebook dizüstü bilgisayarları için kendi merkezi işlem biriminin(CPU) dağıtımına yaklaşıyor.

ABD’nin önde gelen teknoloji şirketinin, 2023’ten itibaren Chromebook’larda ve Chrome işletim sistemini çalıştıran tabletlerde kendi geliştirdiği işlemcilerini kullanacağı bildirildi. Ancak Google, CNBC’nin bu konu hakkındaki yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Google Chromebook

İşlemciler, makinenin tüm önemli görevlerini yerine getirir. Bizim beynimiz gibi düşünebilirsiniz. Google şu anda laptoplarını çalıştırmak için Intel, AMD ve diğer yarı iletken şirketlerinin ürettiği CPU’ları kullanıyor. Google’ın yeni çipinin, Softbank’ın sahibi olan İngiliz çip tasarımcısı Arm’ın planına dayandığı bildiriliyor. Bu Arm mimarisi, dünyadaki akıllı telefonların %90’ına güç sağlıyor.

Bu ayın başlarında Google, geçen gün haberini yayınladığımız Google Tensor adlı kendi akıllı telefon işlemcisini geliştireceğini duyurmuştu. Çip, bu sonbaharda piyasaya sürülecek olan yeni Pixel  6 ve Pixel 6 Pro cihazlarına güç sağlayacak.

Şu an Google’ın laptop çipi hakkında herhangi bir detay yok ancak 2023’ten itibaren Chromebook’larda kendi çipini kullanacağı bildirildi. Bu çip hakkında yeni detaylar geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.