Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 31, 2021 13:20

Xiaomi Türkiye İş Bırakma Olayları ile İlgili Açıklama Yaptı

Xiaomi Türkiye, geçtiğimiz günlerde yaşanan 800'den fazla işcinin grev yapmasıyla ilgili olaya açıklık getirdi. İşte Xiaomi'nin o açıklaması.
Xiaomi Türkiye İş Bırakma Olayları ile İlgili Açıklama Yaptı

Türkiye pazarına giren ve ülkemizde fabrika kurup telefon üretmeye başlayan Xiaomi Türkiye, geçtiğimiz günlerde üzücü bir olay ile gündeme gelmişti. Sosyal medyada ve basında geniş yankı uyandıran bu olay sonrası gözler Xiaomi’ye çevrilmişti. Bugün ise Xiaomi’den beklenen açıklama geldi. Açıklamaya geçmeden önce bu olayı kısaca hatırlatalım.

Xiaomi ve Salcomp’un İstanbul Avcılar’da yer alan fabrikasında sendikalaşan işçilerin işten atılması üzerine işçiler işi bırakmış ve greve gitmişti. İşi bırakan kişi sayısının 800 civarında olduğu ve Salcomp’ta asgari ücret seviyesinde ücret aldıklarından dolayı işi bıraktıkları söyleniyordu. Bugün ise Xiaomi’nin açıklaması ile işcilerin haklarının teslim edileceğinin sinyalleri verilmiş oldu.

Xiaomi Türkiye beklenen açıklamayı yaptı

Yapılan açıklamada; “Xiaomi olarak Türkiye’deki fabrikada yaşanan son olaydan haberdarız. Fabrika yatırımı bir Xiaomi iş ortağı tarafından yapılmıştır ve bu iş ortağı tarafından bağımsız olarak işletilmekte ve yönetilmektedir. Olayı öğrenmemizle birlikte durumun tam olarak ne olduğunu anlamak için hemen Türkiye’deki fabrika ile iletişime geçtik. Xiaomi olarak bu olayın en uygun şekilde ele alınacağını umuyoruz. Şirketimiz her zaman mevzuat kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirmekte ve faaliyet gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve düzenlemelerine mutlak suretle uymaktadır. Kamuoyunun dikkatine sunarız.” ifadelerine yer verildi.

mi markalı telefonlar

Daha önce de Salcomp‘ın taşeron bir firma olarak görev yaptığını bu olaylarla Xiaomi’nin ilgisinin olmayabileceğini belirtmiştik. Nitekim de yapılan açıklama bu yönde. Xiaomi Türkiye’nin ülkemizdeki yatırımları ortada. Uzun vadede ülkemize yatırım yapma planları kuran bu ölçekte büyük bir firmanın olaya hızlı bir şekilde müdahale etmesi oldukça sevindirici. Umarız işi bırakıp greve giden 800’den fazla işçinin hakkı en kısa sürede teslim edilir ve üretim hattına geri dönerler.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.