Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 31, 2021 12:25

WhatsApp Bitiyor! Telegram Yeni Rekora İmza Attı!

WhatsApp'ın yeni gizlilik politikasından dolayı kullanıcılarını kaptırdığı Telegram büyümeye devam ediyor. WhatsApp'ın gözü yaşlı...
WhatsApp Bitiyor! Telegram Yeni Rekora İmza Attı!

WhatsApp’ın yılın ilk ışıklarında açıkladığı yeni gizlilik politikası herkesin tepkisini toplamıştı. WhatsApp mesajlarımızı okuyacakmış diye algılanan bu gizlilik politikasından dolayı dünya çapında alternatif mesajlaşma uygulamalarına göç başlamıştı. Teknolojik göç sırasında yıldızı parlayan ise Telegram olmuştu. WhatsApp’tan Telegram’a geçen kullanıcılar mesajlaşma konusunda daha fazla opsiyona sahip olmaları ile uygulamayı kısa sürede çok sevmişti. Bugün ise Rusya menşeli mesajlaşma uygulaması yeni bir rekora imza attı.

Telegram Hindistan’da yükselişte

Sensor Tower’a göre Telegram şu anda dünya çapında 1 milyardan fazla indirme sayısına ulaştı. Telegram’ın yıldızının yükseldiği ülke ise ilginç bir şekilde Hindistan oldu. Mesajlaşma uygulaması Hindistan’da yüzde 22’lik bir paya sahip. Uygulama yüzde 10 ile Rusya ve yüzde 8 ile Endonezya’da rekor kırmayı başardı.

Uygulamanın yüklemeleri 2021’de hızlandı. 2021’in ilk yarısında yaklaşık 214,7 milyon yüklemeye ulaştı ve 2020’nin ilk yarısındaki 133 milyondan geçen yıla göre yüzde 61 arttı.

Telegram dünya çapında 1 milyar indirmeye ulaşmış olsa da, bu 1 milyardan fazla aktif kullanıcı olduğu anlamına gelmiyor. Telegram’ın bu yılın başlarında aylık yaklaşık 500 milyon aktif kullanıcısı vardı. Ancak WhatsApp’ın güncellenmiş Hizmet Şartları ile bazı tartışmalara girmesinden sonra, Rusya menşeli uygulama hissedilir bir artış yaşadı.

Telegram v7.9

Bu yıl boyunca WhatsApp’ın rakibi bir dizi güncelleme aldı. Son zamanlarda uygulama, grup görüntülü görüşmelerini, ekran paylaşımını ve hareketli arka planları desteklemeye başladı. Mart ayında, Clubhouse trendini takiben Telegram, sesli sohbetler için benzer bir özellik ekledi.

Şimdi bir sonraki adım, 3 milyar indirmeyi aşmak için mobil uygulamalar grubuna katılmak. Ancak şimdiye kadar bu barajı sadece TikTok ve Facebook’un aştığını belirtelim. Yani kısa vadede 3 milyar indirme bandına ulaşmaları pek kolay değil.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.