Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 31, 2021 18:52

Apple ve Google’ın Uygulama Mağazalarına Müdahale Geldi

Güney Kore, Apple ve Google 'ın uygulama mağazalarına ödeme sistemleri ve komisyon konularında müdahale etti. İşte detaylar.
Apple ve Google’ın Uygulama Mağazalarına Müdahale Geldi

Güney Kore parlamentosu, Google ve Apple gibi büyük uygulama mağazası operatörlerinin, yazılım geliştiricilerini kendi ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamasını yasaklayan ve uygulama içi satın alımlarda komisyon almalarını etkin bir şekilde engelleyen bir yasa tasarısını salı günü onayladı.

%30’a varan komisyonlar talep eden ve tescilli ödeme sistemlerinin kullanılmasını gerektiren Apple ve Google global düzeyde eleştiriliyor. İki dev ilk defa böyle büyük bir ekonomi tarafından böyle bir kısıtlamaya maruz kaldı.

Güney Kore’deki Telekomünikasyon Ticaret Yasası’ndaki “Anti-Google yasası” olarak adlandırılan değişikliği geçirmek için parlamentodan 188 kişiden 180’i evet oyu verdi.

Bir Google sözcüsü, Reuter’e yaptığı açıklamada, “Yüksek kaliteli bir işletme sistemini ve uygulama mağazasını destekleyen bir modeli sürdürürken bu yasaya nasıl uyulacağını düşüneceğiz ve önümüzdeki haftalarda daha fazlasını paylaşacağız.” dedi.

Google, Google Play’in ödeme işlemlerinden çok daha fazlasını sağladığını ve bu komisyonların Android işletim sistemini ücretsiz tutmaya yardımcı olduğunu ekledi.

Apple, geçen hafta yayınlanan bir açıklamayı yineleyen bir e-postaya yanıt verdi. Apple yaptığı açıklamada, “Bu teklifin bir sonucu olarak App Store satın alımlarına olan kullanıcı güveninin azalacağına inanıyoruz – bu da Kore’de bugüne kadar Apple ile 8,55 trilyon KRW’den fazla kazanan 482.000’den fazla kayıtlı geliştirici için daha az fırsata yol açacaktır” dedi.

Yasa, uygulama mağazası operatörlerinin geliştiricilere kendi ödeme sistemlerini zorlamasını ve içeriğin mağazada incelenmesini veya silinmesini “uygun olmayan bir şekilde” yasaklayacak.

Uygulama mağazası operatörleri, kullanıcıların zarar görmesini engelleyecek ve kullanıcıların haklarını ve çıkarlarını koruyacak. İptal veya geri ödemelerle ilgili anlaşmazlıklarda arabuluculuk da yapacak.

Ayrıca, Koreli BT firmalarını temsil eden kar amacı gütmeyen bir grup olan Kore İnternet Şirketleri Birliği de parlamentonun kararını memnuniyetle karşıladı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.