Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 31, 2021 12:41

Amiral Gemisi Telefonların Fiyatları Dibi Görecek!

MediaTek gözünü amiral gemisi işlemcilere çevirdi. Dimensity 2000 yonga seti Snapdragon 898'e kafa tutacak düzeyde olacak.
Amiral Gemisi Telefonların Fiyatları Dibi Görecek!

MediaTek en son mali açıklamasını yayınlarken şirket, bu yılın sonuna kadar amiral gemisi 5G özellikli bir yonga setini yayınlayacağını resmi olarak duyurmuştu. Raporlara göre, bu yonga seti MediaTek Dimensity 2000 adı altında piyasaya sürülecek. Bugün ise bu canavarın Qualcomm’a soğuk terler döktüreceği ortaya çıktı.

Dimensity 2000 hem ucuz hem performanslı olacak

MediaTek Dimensity 2000’in bu yılın sonunda sunulmasına rağmen, bu platforma dayalı ilk telefon ancak gelecek yılın ilk yarısında piyasaya sürülecek. Son verilere göre bu telefonun fiyatı yaklaşık 465 dolar olacak. Fiyat açısından yeni yonga setinin Snapdragon 870 ile rekabet edeceği düşünülüyordu. Ancak MediaTek Dimensity 2000’in performans açısından çok daha fazlasını sunacağı ortaya çıktı.

Mydrivers’a göre MediaTek’in yeni canavarı Qualcomm’un yeni nesil Snapdragon 898 ile başabaş bir performans sergileyecek. Bazı raporlar Dimensity 2000’in Snapdragon 898’den bile daha hızlı olacağını iddia ediyor. GPU açısından MediaTek Dimensity 2000’deki grafik birimi Snapdragon 888’dekinden bile hızlı olacak. Ayrıca MediaTek’in yeni canavarı, Snapdragon 888’den daha iyi güç tüketimine sahip olacak.

Genel olarak Dimensity 2000’in Snapdragon 888’i tamamen ezecek güçlü bir yonga seti olması bekleniyor. Bu platform aslında Snapdragon 898 ile rekabet edecek ama çok daha ucuz olacak. Kaynaklar, Dimensity 2000’in Qualcomm’a ağır bir darbe indireceğini belirtiyor.

MediaTek Dimensity 2000

Ayrıca Dimensity 2000’in TSMC’nin 4nm üretim süreci kullanılarak üretilmesi bekleniyor. Bu yonga seti Arm Cortex-X2 süper çekirdeğini kullanacak.

Eğer söylentiler doğru çıkar ve MediaTek şahlanma dönemine geçerse Qualcomm’un önümüzdeki yıl işinin çok zorlaşacağını söyleyebiliriz. Özellikle Çinli üreticiler amiral gemisi modellerinde Snapdragon’u terk eder ve fiyatları düşürürse, Qualcomm’un yeniden bir yapılandırmaya girmesi bile söz konusu olabilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.