Mobil Ağustos 30, 2021 15:53

iPhone 13 Uydu Üzerinden Güncellenebilir!

iPhone 13 serisinin ilginç bir şekilde düşük enerjili uydu bağlantısı ile geleceği söyleniyor. Peki, bu teknoloji telefona ne katacak?
iPhone 13 Uydu Üzerinden Güncellenebilir!

Teknoloji dünyasının merakla beklediği iPhone 13 serisinin lansmanı yaklaşıyor. Etkinlik tarihi yaklaştıkça telefonun ön plana çıkan özellikleriyle ilgili söylentilerin de ardı arkası kesilmiyor. Apple’a yakınlığı ile bilinen analist Ming-Chi Kuo’ya göre, Apple yeni modelleri ile ile düşük dünya yörüngeli (LEO) uydu iletişimi bağlantısı için destek eklemeye çalışıyor.

iPhone 13 uydu bağlantısı ile fark yaratacak

Uydu iletişim desteğini etkinleştirmek için yeni model özelleştirilmiş bir Qualcomm X60 çipine sahip olacak. Peki, LEO olarak kısaltılan bu yeni teknoloji bizlere neler sunacak?

LEO uydu iletişim bağlantısına sahip olmanın avantajı, 4G veya 5G hücresel bağlantıya ihtiyaç duymadan mesaj gönderme ve arama yapma yeteneğidir. Yani anlayacağınız 4G ve 5G’nin çekmediği yerlerde uydu bağlantısı devreye girecek ve internetinizin hiç gitmemiş gibi olacak. Acil durumlar için hayat kurtaracak olan bu özellik eğer iPhone’a gelirse bu yeni bir devrin başlangıcı olabilir.

iPhone 13 tanıtım tarihi

Şu an dünyada birkaç adet LEO uydu bağlantı sağlayıcısı var. Apple’ın Globalstar olarak bilinen bir şirketin hizmetlerini kullanması muhtemel görünüyor. Diğer kaynaklar ayrıca Qualcomm’un gelecekteki X65 temel bant yongalarının geliştirilmesi için Globalstar ile birlikte çalıştığını da ortaya koymuştu.

Apple’ın uydu iletişiminin trendi konusunda “iyimser” olduğu bildiriliyor. Bu teknolojiye geçiş yapılırsa; Apple bu özelliği karma gerçeklik başa takılan görüntüleme cihazları (AR) ve elektrikli araçlar gibi ürün yelpazesine entegre edebilir. Otomobil üzerinde de çalışan Apple, zaten bir uydu sistemine geçiş yapacaktı.

Yeni iPhone’lar ile bu sisteme erken geçilecek olması sevindirici. Uydu sistemi sayesinde otomobillerin yerleri tespit edilebilecek ve gerekli durumlarda güncellemeler de uydu üzerinden sunulacak. iPhone’ların OTA üzerinden aldığı güncellemelerin uydu sistemi devreye girerse yakın gelecekte uydu üzerinden de güncellenebileceğini belirtelim.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.