AMD Ağustos 29, 2021 19:58

AMD Pazar Payında Düşmeye Başladı: İşte Nedenleri!

Grafik birimi ve işlemci devi AMD, ezeli rakibi NVIDIA'ya karşı pazar payında düşmeye başladı. İşte düşüşün nedenleri.
AMD Pazar Payında Düşmeye Başladı: İşte Nedenleri!

ABD menşeili teknoloji devi AMD, son zamanlarda pazar payında hakimiyetini kaybetmeye başladı. Ryzen işlemcileri ve RX serisi ekran kartlarıyla işlemci ve grafik sektörüne getirdiği sayılamayan yenilikleriyle adından sıkça söz ettiren AMD yeni çıkan bir rapora göre pazarda kan kaybetmeye başladı.

Çip sıkıntısı yaşanan bu günlerde böyle haberler görmek pek şaşırtıcı olmuyor. Çip sıkıntısı konusuna daha iyi önlemler ve plan yapan şirketlerin pazar payı yükselmeye başladı.

Rapora göre, satılan on GPU’dan sekizi NVIDIA GeForce kartlarından oluşuyor. AMD’nin ekran kartı sevkiyatlarında ezeli rakibi NVIDIA ile olan açığını kapatması için uzun bir yol kat etmesi gerekecek. Aynı zamanda Intel hala en büyük GPU tedarikçisi.

Tanınmış ve analizleri doğru çıkan Peddie Research firmasına göre AMD’nin ayrık ekran kartı pazarındaki payı, bir önceki çeyrekte %19’dan, bu yılın ikinci çeyreğinde %17’ye düştü. Ayrıca geçen senenin çeyreğine göre %20’ye düştü. Rapor’a göre AMD’nin baş rakibi NVIDIA, ayrık ekran kartı pazarının %83’üne hakim durumda. Bu durum AMD’ye kan kaybettirmeye devam ediyor.

Ayrıca bu yüzdelikler Steam’ın yazılım anketiyle de uyuşuyor. GPU ayrımına göre NVIDIA %75.41’lik orana sahipken AMD yalnızca %15.31’lik orana sahip(Kalanı ise Intel oluşturuyor).

Pazar payının önemli olduğunu çoğumuz biliyoruz. Pazar payında yüksek olan şirket, teknolojiye yön verip adından sıkça söz ettiriyor ve ileriki piyasayı da etkiliyor. Aşağıda kalan şirketler de sürekli birinci şirketin geliştirdiği teknolojilere karşı alternatif teknolojiler geliştirmek zorunda kalıyor.

Ayrıca son zamanlardaki çip sıkıntısı da firmaları zora sokuyor ve bu durumlarla karşılaşıyoruz. Devam eden GPU kıtlığı ile de tüketiciler eline gelen ilk kartı almak zorunda kalıyor. Tüketicilerin eğilimlerini tahmin etmek de zorlaşıyor ve pazar payında sürekli değişimler yaşanıyor.

GPU arenasına Alchemist ile giriş yapacak olan Intel’in pazar payındaki hakimiyetinin nasıl olacağı da şu an belirsiz. Bir yıl sonra bu pazar payı kırılmalarının nasıl olacağını görmek ilginç olacak. Ekran kartı sektöründeki son gelişmeleri size aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.