Xiaomi Ağustos 28, 2021 12:13

Xiaomi Türkiye İşçileri İşi Bıraktı! Peki, Neden?

Xiaomi Türkiye ilginç bir olay ile gündeme geldi. Çalışanlar işi bırakıpı greve başladı. Peki, bu durumun arkasında yatan sebep ne?
Xiaomi Türkiye İşçileri İşi Bıraktı! Peki, Neden?

Türkiye pazarına giriş yapan Çinli teknoloji devi Xiaomi, ülkemizde telefon üretimine başlamıştı. Bu süreçte yerli üretim sayesinde telefon fiyatlarını iyileştiren firma, istihdam yaratması ile de ülkemize ne kadar önem verdiğini kanıtlamıştı. Ancak bugün ilginç bir olay meydana geldi. Xiaomi Türkiye‘nin çalışanları işi bırakıp greve gittikleri haberleri sosyal medyada gündeme oturdu. Peki, bu durumun arkasında yatan sebep ne?

Xiaomi Türkiye çalışanından skandal açıklamalar

Aktarılan bilgilere göre; Xiaomi ve Salcomp’un İstanbul Avcılar’da yer alan fabrikasında sendikalaşan işçilerin işten atılması üzerine işçiler bugün iş bıraktı. İşi bırakan kişi sayısının 800 civarında olduğu ve Salcomp’ta asgari ücret seviyesinde ücret aldıklarından dolayı işi bıraktıkları söyleniyor. Greve giden işçilerden Betül Aksoy, “Salcomp’ta 23 Mart’ta işe girdim. Ağustos’ta 25/2 maddesiyle işten atıldı. Tabii bu bahaneydi. Ücretlerimiz, mesailerimiz düzgün ödenmiyor. 30 gün çalışan arkadaşlarımıza 1900 lira veriyorlardı. Asgari ücreti dahi alamıyorduk. 8 saat diye girdik ama 10-11 saatlik çalışma saatleri var.” ifadesini kullandı. Tabii bu açıklamalar şimdilik sadece bir iddia. Konuyla ilgili Xiaomi Türkiye resmi bir açıklama yaptığı zaman gerçekleri tam olarak öğreneceğiz.

mi markalı telefonlar

Bu süreçte sendikalardan işi bırakan ve greve giden işçilere de destek geldi. Emek Partisi (EMEP) Esenyurt İlçe Başkanı Levent Gökçek konuyla ilgili , “Emek Partisi olarak işten atmalara karşı iş bırakan Salcomp işçileri için buradayız. Salcomp’ta yaklaşık 2 aydır sendikal örgütlenme mücadelesi sürüyor, biz de Emek Partisi olarak süreci yakından takip ediyoruz. 2 haftadır sendikalaşan işçiler işten atılıyordu. Özellikle Kod 49 ile işten atıldı işçiler. Verilen emri yerine getirmeme ya da performans düşüklüğü gibi bahanelerle işçiler işten atılıyordu.” dedi.

Xiaomi Türkiye’nin bu konuyla ilgili kısa süre aksiyon almasını ve konuyu açıklığa kavuşturmasını bekliyoruz. Yaşanan bu üzücü süreçte şimdilik Xiaomi’den bir açıklama gelmediğini, açıklama geldiği takdirde sizlerle paylaşacağımızı belirtelim. Bu tip olaylar zaman zaman çok büyük firmaların başına gelebiliyor. Ancak bunlar aşılmayacak süreçler değil. Umarız her iki taraf için de en kısa sürede bir uzlaşma sağlanır ve işçiler tekrardan işlerinin başına dönüp üretime tam gaz devam ederler…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.