Google Ağustos 28, 2021 18:56

Google, Apple’a Çok Büyük Para Ödeyecek: İşte Nedenleri

Bu yıl itibariyle teknoloji devi Google, Apple'a çok büyük para ödeyecek. Bunun nedenleri ve son gelişmeleri aktarıyoruz.
Google, Apple’a Çok Büyük Para Ödeyecek: İşte Nedenleri

Son iddialara göre Google, Apple cihazlarında varsayılan arama motoru olarak kalması için Apple’a 15 milyar dolar gibi büyük para ödeyecek. Google, geçen yıl iPhone ve Mac gibi cihazlarda varsayılan arama moturu olarak kalması için 10 milyar dolar ödemişti. Bu yıl ödeyeceği miktar, 2020’ye göre iki kat artmış.

Google’ın ezeli rakibine neden bu kadar çok para ödemeye istekli olduğunu birkaç nedenle anlatabiliriz. Piyasada birçok arama motoru bulunuyor ve muhtemelen Google’dan sonra gelen Microsoft’un, kendisinden daha fazla teklif vermemesini sağlamak için bu kadar çok büyük parayı ödüyor.

Uzmanların notları şu cümleleri içeriyor: “Google’ın iOS’ta varsayılan arama motoru olması için AAPL’ye yaptığı ödemelerin 20. mali yılda ~10 milyar ABD Doları olduğunu tahmin ediyoruz; bu, önceki yayınlanmış model tahminimiz olan 8 milyar ABD Doları’ndan daha yüksek”. “Apple’ın halka açık dosyalamalarındaki son açıklamalar ve Google’ın TAC (trafik edinme maliyetleri) ödemelerinin aşağıdan yukarıya analizi bizi bu rakama işaret ediyor.”

“Artık Google’ın 21 mali yılında Apple’a yaptığı ödemelerin yaklaşık 15 milyar ABD Doları olabileceğini düşünüyoruz. Hizmetlerin yıllık bazda ~850 baz puanlık inanılmaz bir katkıda bulunacağını ve şirketin brüt kârının ~%9’unu oluşturacağını tahmin ediyoruz.”

Apple’ın kıdemli gizlilik direktörü Jane Horvath, yılın başlarında şirketin en popüler arama motoru olduğu için varsayılan olarak Google’a geçtiğini söyledi.

Google için ikilem, milyarlarca dolar ödemenin gerçekten buna değip değmeyeceğidir. Çünkü bu gerçekten büyük bir rakam ve yapılan işlem bu rakama göre çok küçük. Örneğin Apple, varsayılan motoru Bing veya başka arama motorları olarak değiştirseydi, kullanıcılar yine de Google’ı seçebilirdi. Çoğu yapardı ancak Google, kullanıcı kaybetmeyi şansa bırakmamayı isteyip bu büyük parayı ödemek zorunda hissetmiş olabilir.

Google gibi teknoloji devleri hakkında çıkan son gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.