Akıllı Telefon Ağustos 27, 2021 18:52

Xiaomi Orijinal Pil Takmayanlara Savaş Açtı

Xiaomi orijinal pil taktırmayan kullanıcılara karşı sert önlemler alıyor. Şarj hızının düşürülmesi bunlardan biri olacak.
Xiaomi Orijinal Pil Takmayanlara Savaş Açtı

Günümüz akıllı telefonlarda yer alan piller kullanıldıkça ömürleri kısalıyor. Özellikle ikinci el bir iPhone satın alırken en çok dikkat edilen noktaların başında pil sağlığının hangi seviyede olduğu geliyor. Dikkatli bir kullanıcıysanız yönergelere uyarak akıllı telefonunuzun pilini çok daha uzun süre kullanabilirsiniz. Fakat bu eninde sonunda pili değiştirmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Eğer bir Xiaomi kullanıcıysanız şirket bu noktada orijinal pil kullanmanız için size uyarılar gönderecek. Buna dair ilk bilgiler Mi Güvenlik uygulamasının yer sürümünde ortaya çıktı.

XDA Developers sitesi geliştiricileri, Mi Güvenlik uygulamasının 5.6.0 numaralı sürümünün kaynak kodlarında şu uyarı metnine rastladı:

“Akıllı telefona orijinal olmayan bir pil takılmış gibi görünüyor. Cihazı korumak için şarj hızı düşürülecek. Orijinal olmayan pillerin kullanılması şişme, aşırı ısınma ve sızıntıya neden olabilir. Ayrıca yangına ve diğer tehlikelere neden olabilir. Pili değiştirmek için yetkili servis merkezine başvurun.”

“Orijinal olmayan pil kullanma” uyarısı şu an sadece Mi 9, Mi 10 ve Mi 10 Pro modellerinin Çin versiyonlarında yer almaya başladı. Fakat çok yakında bu uyarıyı dünya genelindeki tüm Xiaomi kullanıcıları görmeye başlayacaktır.

Her ne kadar göz ardı edilse de pil ve adaptör akıllı telefonlar için hayati öneme sahip. Özellikle yaz mevsiminde kavurucu sıcakların yaşandığı şu günlerde akıllı telefonunuzu şarj ederken dikkatli olmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Akıllı telefonunuzu açık bir vaziyette park halinde aracınızın içinde bekletmemeniz gerektiğini altını çizerek hatırlatalım. Yine hangi marka telefon kullanıyor olursanız olun pil değişimini yetkili servislere yapmanızı öneriyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.