Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 27, 2021 19:53

Vivo İlginç Bir Şeyler Üzerinde Çalışıyor! Sıkı Durun!

Çinli teknoloji üreticileri sektöre yön vermeye devam ediyor. Şimdi de vivo kamera konusunda aldığı patent ile dikkatleri üzerine çekti.
Vivo İlginç Bir Şeyler Üzerinde Çalışıyor! Sıkı Durun!

Bir dönem Amerikalı firmaların yön verdiği teknoloji dünyası ibreyi şu sıralar Çin’e çevirmiş durumda. Çinli teknoloji devleri üretmiş olduğu teknolojiler ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Bugün ise yine Çinli firma olan vivo, aldığı kamera patenti ile teknolojiye yön vereceğinin sinyallerini verdi.

Teknoloji üreticisi Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) ile yeni bir patent aldı. Bu patent ayrılabilir bir ekran içi kamera modülünden oluşan çok yenilikçi bir tasarım uygulamasını ortaya koyuyor. Kamera modülü, uyumlu bir akıllı telefonun üst köşelerinden birindeki yuvaya takılacak. Bu sayede tam ekran deneyimi için ekran altı kamera teknolojisine gerek kalmayacak. Bu, onarımı kolay kamera modülleri, yükseltilebilir ekran içi kameralar ve daha fazlası gibi birçok gelişmeye olacak gibi görünüyor.

Çıkarılabilir ekran içi kamera modülü, kamera ünitesini ahizenin gövdesinden ayıran bir mekanizmayla geliyor. Patent, ayrılabilir ekran içi kamera modülü için iki hareket prosedürünü detaylandırıyor. İlkinde, modül tipik bir ön kamera olarak hizmet etmek için dışa doğru dönüyor. Ünite kendi lens elemanı ile tamamlanacak ve bu nedenle kameranın ışık alıcısı olarak hizmet etmek için üçüncül bir lens bağlantısına veya ekranın kendisine bağımlı olmayacak. Mekanizma muhtemelen geçmişte bazı şirketlerin kullandığı açılır kamera modülüne benzer şekilde çalışacak.

vivo

Bu ayrılabilir modül ile deneyimin nasıl olacağı merak ediliyor. Ne yazık ki, patent, ayrılabilir ekran içi kamera modülünün içinde bir tür ara bellek ve sinyal alıcıları bulunup bulunmayacağı konusunda ayrıntı vermiyor. Modülde bir görüntü tampon belleği ve bir sinyal alıcısı varsa, kullanıcılar onu uzak kamera birimi olarak kullanabilir.

Kullanıcılar, ana akıllı telefon gövdesinden uzakta, istedikleri herhangi bir konuma potansiyel olarak yerleştirebilir. Ayrıca bu kamera bir tür uzaktan kumanda işlevi de görebilir. Çıkarılabilir ekran içi kamera birimi telefonun ana çerçevesine geri döndüğünde, kamera son görüntüyü işleyebilir.

Şimdilik bu patentin hangi telefonda kullanılacağı bilinmiyor. Umarız bu teknoloji en kısa sürede hayata geçer ve ön kamera konusunda gerçekten beklenen devrim gerçekleşir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.