Güvenlik Ağustos 27, 2021 15:20

Operatör Devini Hackleyen Kişi Türkiye’de Yaşıyormuş!

Operatör devi T-Mobile hack skandalı ile sarsılmıştı. T-Mobile'ı hackleyen kişinin ise Türkiye'de yaşadığı bugün ortaya çıktı.
Operatör Devini Hackleyen Kişi Türkiye’de Yaşıyormuş!

Alman operatör devi T-Mobile’ın geçtiğimiz haftalarda hack skandalına karıştığını sizlere buradaki haberimizde aktarmıştık. Tam 48 milyon kişinin verisini çalan hacker hakkında bugün ilginç gelişmeler yaşandı. Yapılan saldırının yerini ve saldırıyı yapanı tespit eden T-Mobile, hackerın Türkiye’de yaşadığını resmi olarak açıkladı.

Operatör devi T-Mobile Türkiye’den hacklenmiş

Wall Street Journal’a verilen bir demeçte saldırıyı gerçekleştirenin 21 yaşındaki John Binns olduğu açıklandı. Açıklamalara göre hacker John Binns birkaç yıl önce Türkiye’ye taşınmış ve saldırıyı da Türkiye’den gerçekleştirmiş. FBI’ın da soruşturmaya el attığı bu siber saldırı sonrasında Türkiye ile nasıl bir ortak çalışma yapılacağı henüz açıklanmadı.

T-Mobile’a yapılan siber saldırıda 48 milyon kişinin neredeyse tüm verisi çalınmıştı. Bu saldırıda daha önce bir T-Mobile hesabı için başvuranların bilgileri, kişisel verileri, sosyal güvenlik numaraları, sürücü belgesi ayrıntılarını ve bazı kullanıcıların hesap PIN‘leri yer alıyor.

Son yılların en büyük siber saldırıları arasında yer alan T-Mobile’ın bu olaydan sonra borsadaki hisseleri de düşüşe geçmişti. Kullanıcılarının paniklememesini isteyen T-Mobile, saldırıyı yapanın en kısa süre içerisinde yakalanacağını ve bilgilerin güvence altına alınacağını belirtiyor.

Okulu hackledi

Bu tip siber saldırılar sonrası internete verdiğimiz tüm bilgilerin çalınma ihtimali çok yüksek. Güvenliğiniz için yapabileceğiniz tek şey bir yere üye olurken, karmaşık bir şekilde oluşturacağını şifrenizi yönetmek için bir şifre yöneticisi uygulaması kullanmanız olacak. Diğer güvenlik tedbirlerini ise üye olduğunuz ve bilgilerinizi verdiğiniz firmanın alması gerekiyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.