Google Ağustos 27, 2021 11:23

Google ve Microsoft Siber Güvenlikte Dev Yatırım Planı Yaptı!

Teknolojinin iki devi Google ve Microsoft, ABD başkanı Biden ile yaptıkları görüşme sonrası siber güvenlikte dev yatırım planı yaptılar.
Google ve Microsoft Siber Güvenlikte Dev Yatırım Planı Yaptı!

ABD menşeili iki teknoloji devi çoğunlukla karşımıza geliştirdikleri teknolojilerle çıkıyor ancak zaman zaman belirli sektörlere büyük yatırım yapıyorlar. ABD başkanı Joe Biden ile görüştükten sonra, iki dev şirket siber güvenliğe toplam 30 milyar dolarlık yatırım yaptı. İki şirket  sektördeki gelişmeleri hızlandırmak istediğini belirtti. Google siber güvenlikte yaklaşık olarak 10 milyar dolar ve Microsoft 20 milyar dolar yatırım yaptı.

Microsoft CEO’su Satya Nadella Twitter’da 150 milyon dolarlık yatırım Microsoft’un eğitim ağını ve Amerikan hükümetinin dijital güvenlik ağlarını genişletmek için kullanılacak. Beyaz Saray bu spesifik yatırımı şöyle tanımladı: “Microsoft, güvenlik korumasını yükseltme konusunda federal, eyalet ve yerel yönetimlere yardımcı olmak için hemen 150 milyon dolarlık teknik hizmet sağlayacak ve kâr amacı gütmeyen kurumlar ve siber güvenlik eğitim merkezleriyle ortaklıkları genişletecek.”

Aynı zamanda Google, yazılım destek ağını korumaya, açık kaynaklı güvenlik geliştirmeye, sıfır-güven güvenlik modeline ve Amerikalılara daha çok siber güvenlik eğitimi verme konularına odaklanacak. Ayrıca 100,000 Amerikalı vatandaş, üç yıl boyunca siber güvenlik alanında Google Kariyer Sertifikaları edinebilecek.

Bugün başkan Biden, Solarwinds Saldırısı gibi tehditleri ve ABD’nin dijital sistemlerini nasıl daha iyi koruyabileceğini tartışmak için teknoloji devleri ile bir araya geldi. Google ve Microsoft’un finansal desteğine ek olarak Apple, daha sıkı güvenlik adına yeni, y aygın tedarik zinciri protokolleri kuracak ve Amazon, dahili siber güvenlik eğitimini halka ücretsiz olarak sunacak. IBM, Girls Who Code ve Code.org gibi diğer kuruluşlar, siber savunmasını toplum ve endüstri genelinde genişletme planları yaptı.

Bu büyük yatırımı ve Beyaz Saray’da böyle bir görüşmeyi neyin tetiklediği henüz bilinmiyor. Ancak ülkede son zamanlarda güçlü siber saldırılar gerçekleşiyor. Son olarak söylemek gerekirse bu hızda küreselleşen dünyada siber güvenliğe yapılan bu boyuttaki yatırımlar artık şaşırtıcı değil. Google ve Microsoft hakkında gelecek olan diğer gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.